Wspieraj wolne media

Słowenia przyłącza się do sprawy Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwko Izraelowi

1
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Minister Tanja Fajon powiedziała, że Słowenia jest jednym z niewielu krajów UE, które zdecydowały się aktywnie uczestniczyć w postępowaniu doradczym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Izraelowi.

  • Minęło już ponad 100 dni, od kiedy bojownicy Hamasu napadli na południe Izraela, zabijając 1200 osób, a porywając ponad 240. Po stronie palestyńskiej zginęły już 24 tys. osób.
  • Republika Południowa Afryki oskarża Izrael o ludobójstwo na Palestyńczykach w Strefie Gazy i domaga się przerwania izraelskiej operacji wojskowej.
  • Słowenia zdecydowała się formalnie przystąpić do postępowania przed MTS w celu uzyskania opinii doradczej w sprawie rzekomo kontrowersyjnych działań Izraela na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i Wschodniej Jerozolimie.
  • Zobacz także: Ogólnopolski protest rolników w Polsce. "Widzimy, co się dzieje w Niemczech"

Minęło już ponad 100 dni, od kiedy bojownicy Hamasu napadli na południe Izraela, zabijając 1200 osób, a porywając ponad 240. Po stronie palestyńskiej zginęły już 24 tys. osób. 

Republika Południowa Afryki oskarża Izrael o ludobójstwo na Palestyńczykach w Strefie Gazy i domaga się przerwania izraelskiej operacji wojskowej. Sprawa została wniesiona do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS). 

Tymczasem przed Trybunałem w Hadze Izraela bronić mają Niemcy, które zapowiedziały już swoją interwencję jako strona trzecia w trwającym postępowaniu.

Słowenia w postępowaniu doradczym MTS przeciwko Izraelowi

Słowenia zdecydowała się formalnie przystąpić do postępowania przed MTS w celu uzyskania opinii doradczej w sprawie rzekomo kontrowersyjnych działań Izraela na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i Wschodniej Jerozolimie, co stanowi wniosek poprzedzający zarzuty ludobójstwa ze strony RPA.

Minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon powiedziała, że domniemane naruszenia, o których mowa, obejmują szerokie spektrum i mają miejsce w regionie od dziesięcioleci, wykraczając poza ostatni konflikt.

W grudniu 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ głosowało za zwróceniem się do MTS o wydanie opinii doradczej w sprawie tego, czy polityka Izraela na tych terenach narusza prawo międzynarodowe.

Czytaj także: Konflikt palestyńsko-izraelski. Największy ostrzał rakietowy od październikowych wydarzeń

Aktywne działania Słowenii 

Fajon ogłosiła, że Słowenia zdecydowała się “aktywnie uczestniczyć” w projekcie opinii doradczej ze względu na obecny konflikt w Gazie i sytuację na Zachodnim Brzegu.

Słowenia konsekwentnie wzywała do wprowadzenia dodatkowych sankcji wobec Hamasu i brutalnych izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu, a także do trwałego zawieszenia broni w Gazie czy nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej.

Źródło: timesofisrael.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo