Skandaliczne przejęcie mediów publicznych. Prezydent Andrzej Duda u Rymanowskiego. Mocne słowa polskiego przywódcy o całym zamieszaniu
Bogdan Rymanowski gościł w czwartek w Pałacu Prezydenckim, gdzie Andrzej Duda udzielił wywiadu dla Radia Zet. Skomentował on ostatnie wydarzenia związane z siłowym przejęciem mediów publicznych.
- We wtorek Sejm zdecydował w sprawie uchwały o zmianach w TVP i innych mediach publicznych.
- Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.
- Prezydent Duda podkreślił, że nowa większość parlamentarna mogła zmienić ustawę o mediach.
- Zobacz także: Absurdalne tezy Prezydenta Rosji o Polsce. Putin rozsiewa nieprawdziwe plotki. "Śnią, by je odzyskać"
Bogdan Rymanowski gościł w czwartek w Pałacu Prezydenckim, gdzie Andrzej Duda udzielił wywiadu dla Radia Zet. W swoim komentarzu skrytykował on działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Wyraźnie zaznaczył, że uchwały stoją niżej od ustaw.
Bardzo chciałbym przyzwoitości w życiu publicznym i praworządności w Polsce i to co wczoraj się wydarzyło zaprzecza temu całkowicie wczoraj w sposób rażący została złamana konstytucja przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały zdaniem ministra zastępują ustawy - podkreślił Prezydent Andrzej Duda.
Pominięto przepisy obowiązującego prawa, to są bezprawne działania, to jest anarchia - zaznaczył polski przywódca.
Prezydent Duda podkreślił również, że nowa większość parlamentarna mogła zmienić ustawę o mediach. Był również otwarty na rozmowy w tej sprawie.
Trzeba było zmienić ustawę. Byłem gotowy porozmawiać z rządem. W momencie, gdy odbierali swoje nominacje, usłyszeli, że Pałac Prezydencki jest zawsze gotowy do rozmowy - zaznaczył.
Zaznaczył również, że potrzebna jest w Polsce szeroka dyskusja polityczna, a także przestrzeganie prawa i konstytucji.
Bardzo martwi mnie ta sytuacja. Myślę, że bardzo wielu ludzi jest zmartwionych tym, co się dzieje. Potrzebna jest tutaj dyskusja polityczna, ale przede wszystkim potrzebne jest przestrzeganie prawa i norm konstytucyjnych. Nikt nie może powiedzieć, że ta sprawa jest przez koalicję rządzącą załatwiana w sposób rzetelny - podkreślił Duda.
Czytaj więcej: Prezydent do Tuska: Działania takie w rażący sposób są sprzeczne z Konstytucją
Siłowe przejęcie mediów publicznych
We wtorek Sejm zdecydował w sprawie uchwały o zmianach w TVP i innych mediach publicznych. Za projekt dokumentu odpowiadają posłowie KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy. Głosowanie nad poselskim projektem uchwały o "zmianach" w TVP i innych mediach publicznych odbyło się we wtorek wieczorem.
Głosowanie i debata w sprawie tej uchwały odbyło w bardzo ekspresowym tempie. We wtorek posłowie dwukrotnie zagłosowali o skierowaniu projektu do drugiego czytania, a po krótkiej debacie również do trzeciego czytania.
Ostatecznie Sejm przyjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej większością 244 głosów. Przeciw było 84 osób, 16 wstrzymało się od głosów.
Źródło: radiozet.pl