Wspieraj wolne media

Skandaliczna wystawa w Miednoje: Popiersia Stalina i Dzierżyńskiego obok polskiego cmentarza

0
0
0
Popiersie Stalina
Popiersie Stalina / Fot. Telegram

Na terenie Zespołu Memorialnego w Miednoje, gdzie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, miejsce pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, wywołano kontrowersje, ustawiając popiersia Józefa Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego w ramach przygotowywanej wystawy. Informację o tym przedstawiło Stowarzyszenie Memoriał.

Stowarzyszenie Memoriał donosi, że na terenie Miednoje przygotowywana jest nowa "wystawa" obejmująca aleję pomników, w tym Stalina, Lenina, Dzierżyńskiego i innych postaci związanymi z masowym terroru. To miejsce spoczynku dla ponad 6 tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej, które padły ofiarą rozstrzelania przez NKWD sowieckie w 1940 roku, oraz nieznaną liczbą obywateli ZSRR, którzy stali się ofiarami represji w latach 30. XX wieku.

Popiersia zbrodniarzy nad polskim cmentarzem

Na opublikowanych zdjęciach widoczne są postumenty z figurami przywódców bolszewickich, ustawione na wolnym powietrzu. Jedno z popiersi prezentuje samego Stalina. Obok jednego z postumentów zawieszono kartkę informującą o procesie instalacji wystawy, której otwarcie zaplanowano na 19 października o godzinie 14:00.

Memoriał informuje, że decyzję o takiej wystawie podjął "nowy dyrektor Zespołu Memorialnego w Miednoje," przy współpracy z Państwowym Muzeum Historii Najnowszej. To muzeum, z siedzibą w Moskwie, nadzoruje zarówno Zespół Memorialny w Miednoje, jak i Zespół Memorialny w Katyniu, gdzie znajduje się druga nekropolia ofiar zbrodni katyńskiej - Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje to miejsce 25 zbiorowych mogił, w których spoczywa szczątki 6,3 tysiąca polskich jeńców z obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, w tym funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, pracowników wymiaru sprawiedliwości i innych. Cmentarz został otwarty 2 września 2000 roku.

Oprócz części związanego z Polską, na terenie Zespołu Memorialnego znajduje się także tzw. część rosyjska, gdzie spoczywa około 5 tysięcy ofiar represji - obywateli ZSRR zamordowanych przez NKWD w latach 30. XX wieku.

Warto przypomnieć, że decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z marca 1940 roku, zatwierdzona przez samego Stalina, o rozstrzelaniu polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, była początkiem procesu ich zagłady, w którym zginęło łącznie 14 587 osób.

Źródło: tvmn.pl, RMF24

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo