Siekierski opublikował list do rolników. Apeluje o spokój na granicy z Ukrainą. "Rolnicy protestują w słusznej sprawie"
Minister Rolnictwa Czesław Siekierski napisał specjalny list do rolników. Poinformował w nim o ustępstwach ze strony Komisji Europejskiej, a także ostrzegł przed całkowitym zamknięciem granicy z Ukrainą.
- Minister Rolnictwa Czesław Siekierski napisał specjalny list do protestujących rolników.
- Poinformował w nim o ustępstwach ze strony Komisji Europejskiej w kwestii polityki klimatycznej.
- Ostrzegał również rolników przed całkowitą blokadą granicy z Ukrainą.
- Zobacz także: Rzeszów. Po raz kolejny uczczą rolnicze porozumienia
Minister Rolnictwa Czesław Siekierski napisał specjalny list do rolników. Poinformował w nim o ustępstwach ze strony Komisji Europejskiej, a także ostrzegł przed całkowitym zamknięciem granicy z Ukrainą.
Rolnicy protestują w słusznej sprawie, bo zachowanie produkcji rolnej decyduje o bezpieczeństwie żywnościowym kraju - czytamy w liście Ministra Rolnictwa.
Przypomniał postulaty zgłoszone przez rolników i podkreślił, że ministerstwo prowadzi z nimi rozmowy.
📝LIST MINISTRA CZESŁAWA SIEKIERSKIEGO DO ROLNIKÓW
Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy!
Rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i były pochodną błędów podejmowanych przez poprzednio rządzących.
Rolnicy protestują w słusznej sprawie, bo zachowanie produkcji rolnej… pic.twitter.com/HRrKF30PN4 — Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) February 19, 2024
Czytaj więcej: Radna Woli o inwestycjach i bezpieczeństwie w Warszawie. Powstanie trzecia linia metra? Prorok: "Kluczowe jest dla mnie bezpieczeństwo"
Bruksela wycofała się z kilku projektów Zielonego Ładu?
Jak poinformował Siekierski dalej w swoim liście do rolników, Komisja Europejska miała się wycofać z kilku postulatów w kwestii Zielonego Ładu. Chodzi przede wszystkim o projekty w sektorze rolniczym takie jak ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin, a także uprościła zasadę ugorowania gruntów rolnych.
W obszarze Zielonego Ładu, Komisja Europejska po naszych interwencjach wycofała się z ograniczenia o 50 proc. stosowania środków ochrony roślin. Ponadto uprościła zasadę ugorowania 4 proc. gruntów ornych, dając możliwość uprawy roślin motylkowatych i międzyplonów. Wnioskujemy do Komisji Europejskiej, aby w tej trudnej sytuacji znieść obowiązek wyłączenia ugorowania 4 proc. gruntów ornych - wymienił Czesław Siekierski.
Siekierski zapewnia, że uregulowanie handlu rolnego z Ukrainą jest jednym z priorytetów resortu. Zwraca uwagę, że podtrzymany został krajowy zakaz importu do Polski zbóż, rzepaku i słonecznika oraz niektórych produktów przetwórstwa.
Jednocześnie dążymy do wypracowania porozumienia dwustronnego z Ukrainą, które rozszerzałoby zakres ochrony rynku o inne wrażliwe produkty, takie jak m.in. cukier, drób, jaja, owoce miękkie, miód, sok jabłkowy, oleje - czytamy dalej.
Źródło: dorzeczy.pl