Sieć 29 stron na Facebooku wspierała PO w kampanii wyborczej. Działanie mogło naruszyć zasady Meta
Organizacja Digital Forensic Research Lab (DFRLab) zidentyfikowała sieć 29 stron na Facebooku działających na rzecz Platformy Obywatelskiej.
- Profile te były prawdopodobnie zaangażowane w proces, który Meta określa jako “nieautentyczne udostępnianie” treści.
- Aktywność pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października.
- Centrum punktem sieci był znany z hejterskich treści profil “SokZBuraka”.
- Zobacz także: Pfizer pozwał Polskę. Gigantyczna kara za nieodebrane szczepionki przeciw Covid-19
Profile te były prawdopodobnie zaangażowane w proces, który Meta określa jako “nieautentyczne udostępnianie” treści. Aktywność pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października.
Facebookowe profile wspierały PO
Centralnym punktem sieci był znany z hejterskich treści profil “SokZBuraka”.
W większości przypadków przeanalizowanych przez DFRLab strona ta była właścicielem filmu wideo publikowanego następnie przez pozostałe dwadzieścia osiem stron - czytamy w raporcie.
W ramach sieci miały też funkcjonować profile wspierające m.in. stację TVN oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Działanie to miało miejsce przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października i w atmosferze oskarżeń o niszczenie przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość instytucji demokratycznych w kraju - czytamy na stronie DFRLam.
Międzynarodowe śledztwo wykazało, że @Platforma_org stoi za siecią 29 profili na Facebooku, które wbrew obowiązującym na portalu zasadom prowadziły podczas ostatnich wyborów skoordynowane ataki na PiS. Centrum sieci to po raz kolejny Sok z Buraka.https://t.co/XcmIqMcOay pic.twitter.com/IhR5ZI7ZOG — John Bingham (@MrJohnBingham) November 22, 2023
Czytaj także: Wiejski festyn zmienił się w tragedię. Nożownicy atakowali przypadkowe osoby. "Antybiały rasizm"
"Przeciętne ataki polityczne i propagandowe"
Jeśli chodzi o profile objęte śledztwem, ich treść nie była szczególnie godna uwagi i obejmowała głównie przeciętne ataki polityczne lub propagowanie propagandy, ale przejrzystość co do tego, skąd one pochodzą, była niekiedy celowo ukrywana. Funkcja crosspostingu Meta umożliwia użytkownikom Facebooka udostępnianie filmów wideo na wielu stronach jednocześnie, co znacznie poprawia dotarcie tych materiałów do szerszego grona odbiorców. Nie jest pewne, w jakim stopniu wykryte działanie naruszyło zasady Meta w tym zakresie - czytamy.
Jednocześnie zaznaczano, że nie można wykluczyć przekroczenia regulaminu. Dodano, że “niektóre profile wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający”.
Źródło: dorzeczy.pl, x.com