Niezwykłe odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego. Badacze odnaleźli zaginiony ołtarz. Berkovich: "To było całkowite zaskoczenie"
W Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie podczas prac związanych z renowacją badacze odkryli niezwykłą tajemnicę. Chodzi o ołtarz krzyżowców poszukiwany od długiego czasu. Był on poszukiwany przez historyków od 1808 r.
- W Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie podczas prac związanych z renowacją badacze odkryli niezwykłą tajemnicę.
- Chodzi o ołtarz krzyżowców, który był poszukiwany od 1808 r.
- Już wcześniej badacze posiadali raporty pielgrzymów na temat tego dużego obiektu.
- Zobacz także: Niemiecki Kościół popiera LGBT. Skandaliczna decyzja biskupów z Kolonii. Kleine: "Kościół musi być otwarty na ludzi o każdej orientacji seksualne"
W Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie podczas prac związanych z renowacją, archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą. Mierzący 3,5 metra szerokości ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, przez dziesięciolecia miał status zaginionego.
Fakt, że coś tak ważnego mogło leżeć nierozpoznane przez tak długi czas w tak intensywnie badanym obiekcie był całkowitym zaskoczeniem dla wszystkich zaangażowanych - powiedział historyk Ilya Berkovich.
Tył panelu z graffiti, ozdobiony ornamentami wstęgowymi, został szybko zidentyfikowany jako wspaniały przód średniowiecznego ołtarza krzyżowców. W jego centrum stanął nowy ołtarz główny w stylu romańskim.
Badacze posiadali raporty pielgrzymów, które mówiły o wspaniałym ołtarzu, lecz po pożarze romańskiej części Bazyliki Grobu Świętego w 1808 r. ołtarz został w jakiś sposób ukryty.
Czytaj więcej: Papież Franciszek o prawdziwym problemie świata. "Nie rodzące się dzieci, lecz egoizm"
Ołtarz własnoręcznie dekorowany kawałkami marmuru
Jak powiedział historyk z Austriackiej Akademii Nauk, ołtarz główny ma nieznany wcześniej związek między Rzymem, a chrześcijańskim Królestwem Jerozolimy. Warto odnotować, że w średniowieczu specjalna technika produkcji marmurowej dekoracji ołtarza została opanowana wyłącznie przez mistrzów cechowych w papieskim Rzymie. Zdrapywali oni małe ilości marmuru ze starożytnych budowli, a następnie wykorzystywali oni te kawałki to tworzenia pięknych wzorów.
Poza Włochami, tylko jedno dzieło sztuki tego rodzaju zostało kiedykolwiek odkryte w Opactwie Westminsterskim w Londynie.
Urodzony w Moskwie historyk ma nadzieję, że dalsze badania w papieskich archiwach ujawnią szczegóły dotyczące historii powstania ołtarza, a także tożsamość mistrza Cosmati.
Źródło: tysol.pl, ekai.pl