Samorządowcy dystansują się od ugrupowań. Coraz mniej lokalnych polityków deklaruje przynależność partyjną

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Krzysztof Cesarz

Jedynie Konfederacja może pochwalić się dodatnim bilansem w stosunku z poprzednimi wyborami jeśli chodzi o ich przedstawicieli w najważniejszych fotelach na szczeblu samorządu.

Samorządowcy dystansują się od partii

W zakończonych w ostatnią niedzielę wyborach samorządowych zauważalny jest pewien bardzo ciekawy trend. Każde kolejne wybory pokazują, że łatwiej o zdobycie społecznego zaufania wśród wyborców było kandydatom nie należącym do partii politycznych. Spośród wszystkich partii mających w Sejmie swoich reprezentantów jedynie Konfederacja może pochwalić się dodatnim bilansem w stosunku z poprzednimi wyborami jeśli chodzi o ich przedstawicieli w najważniejszych fotelach na szczeblu samorządu.

W sumie ponad pół tysiąca wybranych właśnie wójtów/burmistrzów/prezydentów miast i wsi deklarowało w dniu wyborów przynależność do któregoś z sejmowych ugrupowań. Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie - poza Konfederacją - sejmowe partie będą od teraz miały mniejszą liczbę swoich przedstawicieli na szczycie miejskich ratuszy. Największy spadek odnotowała Trzecia Droga. Z 291 wójtów/burmistrzów/prezydentów polskich miast rządowemu ugrupowaniu pozostanie jedynie 184, co oznacza utratę aż 107 foteli na najwyższym szczeblu samorządowym.

Prawo i Sprawiedliwość: 191 (-12) 

Trzecia Droga: 184 (-107) 

Koalicja Obywatelska: 120 (-11) 

Lewica: 18 (-21) 

Konfederacja: 1 (+1)

 

Źródło: twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo