Sąd oddalił skargę przychodni Optima w Przemyślu. Lekarze walczą o sprawiedliwość
W lutym 2022 r. Rzecznik Praw Pacjenta zakazał przychodni Optima w Przemyślu stosowania u pacjentów leków zawierających amantadynę. Optima zaskarżyła tę decyzję do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie właśnie oddalił skargę.
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę przychodni Optima z Przemyśla, przyznając rację Rzecznikowi Praw Pacjenta Łukaszowi Chmielcowi.
- Lutym ubiegłego roku ukarał on, przychodnie zakazując leczenia pacjentów chorujących na koronawirusa, za pomocą amantadyny.
- Jego zdaniem nie było wystarczających dowodów i badań na skuteczność leczenia tanim i dostępnym medykamentem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę przychodni Optima z Przemyśla, tym samym sąd przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta Łukaszowi Chmielcowi.
W uzasadnieniu ustnym sąd wskazał, że brak jest wątpliwości co do słuszności stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który zgromadził w sprawie kompletny materiał dowodowy i właściwie go ocenił; bezsprzeczne jest także, że Optima stosowała praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta Łukasz Chmielowiec.
Jak dodaje RPP, nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny.
Ta terapia nie spełnia zatem podstawowego wymogu. Nie jest zgodna z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Ponadto pacjent jest narażony na rozwój choroby i opóźnienie rozpoczęcia właściwego leczenia, a także na wystąpienie licznych działań niepożądanych, związanych ze stosowaniem leku - dodał.
Jak argumentuje urzędnik, leczenie musi odpowiadać aktualnej wiedzy medycznej, a więc posiadać rzetelnie potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo.
Dlatego nie można leczyć amantadyną zakażenia wirusem SARS-CoV-2, czy też choroby COVID-19 - wyjaśnił Chmielowiec.
Czytaj więcej: Eugenika wiecznie żywa? Naukowcy przekonują, że aborcja... zmniejsza przestępczość
Lekarze ściagani...za ratowanie ludzi w czasie epidemii
Rzecznik Praw Pacjenta wszczął i przeprowadził 30 postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, które dotyczyły stosowania leków zawierających amantadynę w terapii COVID-19. Z informacji, które rzecznik otrzymał z Centrum e-Zdrowia, wynika że niektóre placówki medyczne tylko w ciągu kilku miesięcy epidemii koronawirusa wystawiły setki, a nawet tysiące takich recept. Jedna z tych placówek wystawiła ponad 20 000 recept.
W przychodni Optima w Przemyślu już na początku epidemii, wiosną 2020 roku, lek. Włodzimierz Bodnar, właściciel przychodni, zaczął stosować amantadynę w leczeniu koronawirusa. Twierdzi, że efekty były pozytywne. Po nagłośnieniu medialnym oraz zainteresowaniu polityków informacja rozeszła po całym kraju.
Źródło: nowiny24.pl