Wspieraj wolne media

Sąd Najwyższy zdecydował o uprawnieniach mężów zaufania. Oddalono informację Państwowej Komisji Wyborczej. Przypomniano o przepisach Kodeksu Wyborczego

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Sąd Najwyższy orzekł w czwartek w trybie wyborczym, że mąż zaufania, jak i obserwator społeczny mają prawo być obecni podczas wszystkich czynności komisji wyborczej i referendalnej, do której zostali wyznaczeni, w tym również przed dniem głosowania.

Sąd Najwyższy orzekł w czwartek w trybie wyborczym, że mąż zaufania, jak i obserwator społeczny mają prawo być obecni podczas wszystkich czynności komisji wyborczej i referendalnej, do której zostali wyznaczeni, w tym również przed dniem głosowania. SN w składzie sędziowie Paweł Księżak, Oktawian Nawrot i Tomasz Przesławski badali skargi Stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze i Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego - Pakt Senacki.

Inne orzeczenie byłoby nieporozumieniem, tak jak nieporozumieniem są tego typu utrudnienia - zauważyło konto @SENATpolebitwy na Twitterze/X.

Dotyczyły one uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 30 sierpnia 2023 r. wyjaśniającej uprawnienia mężów zaufania i obserwatorów społecznych. Skarżący zakwestionowali informację PKW, że osoby pełniące funkcję męża zaufania albo obserwatora społecznego przy okręgowej komisji wyborczej uprawnione są do obserwowania wyłącznie wykonywanych przez tę komisję czynności związanych z przyjmowaniem protokołów głosowania, ustaleniem wyników głosowania i wyników wyborów oraz sporządzeniem protokołów.

Czytaj więcej: Skomplikowana sytuacja w grupie eliminacyjnej do Mistrzostw Europy 2024. Przed zawodnikami Fernando Santosa ważne spotkanie. Znamy skład polskiej reprezentacji na mecz z Wyspami Owczymi

Sąd Najwyższy przypomniał o nowelizacji Kodeksu Wyborczego

Sąd przypomniał, że dokonana w 2018 r. nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła istotną zmianę, przyznając mężowi zaufania jak też odpowiednio obserwatorowi społecznemu, prawo do obecności podczas wszystkich czynności komisji, do której został wyznaczony. Wbrew stanowisku PKW nie powoduje, że zasada ogólna w postaci prawa do obecności podczas wszystkich czynności komisji, doznaje jakiegokolwiek ograniczenia.

Sędziowie wskazali, że w uzasadnieniu projektu tej zmiany jej projektodawcy jednoznacznie podkreślili jej znaczenie, że jest bardzo istotna w przypadku mężów zaufania przy komisjach obwodowych, gdyż będą mogli uczestniczyć podczas prac komisji również przed dniem głosowania, a nie jak obecnie tylko podczas czynności obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

Źródło: rp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo