Rząd węgier osiągnął techniczne porozumienie z KE. Negocjacje były kluczowe dla odblokowania KPO
Węgierski rząd i Komisja Europejska osiągnęły techniczne porozumienie w sprawie pakietu reform dotyczącego sądownictwa, który jest kluczowy dla odblokowania unijnych środków.
- Minister sprawiedliwości Węgier: Techniczne negocjacje dotyczące zobowiązań w sferze sądownictwa zostały zakończone.
- Węgry czekają teraz na decyzję kolegium komisarzy. Według węgierskich mediów, porozumienie może odblokować 13 mld euro.
- Christian Wigand, rzecznik KE, oznajmił, że negocjacje "idą w dobrym kierunku". Ponadto dodał, że Komisja dokładnie przeanalizuje postęp prac podjętych przez rząd w Budapeszcie.
Dziś rano odbyłam konstruktywną dyskusję z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Techniczne negocjacje dotyczące zobowiązań w sferze sądownictwa zostały zakończone - napisała w poniedziałek w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.
Technical #agreement on the judicial package❗️
This morning I had a constructive discussion w/ Justice Commissioner @dreynders. Technical negotiations on the judicial commitments have been concluded. We wait for the decision of the College of Commissioners.
Go, Hungary! 🇭🇺✌🏻 pic.twitter.com/Hp0SUrKzrD— Judit Varga (@JuditVarga_EU) April 24, 2023
Potrzebna zgoda wszystkich komisarzy
Polityk dodała, że rząd czeka teraz na decyzję kolegium komisarzy. Według węgierskich mediów, porozumienie może odblokować 13 mld euro.
Dziennik “Nepszava” zaznaczył, że Bruksela wykazuje ostrożność w podejściu do ostatecznej decyzji dotyczącej odblokowania funduszy. Podkreślono, że nie byłoby to pierwsze zdarzenie, gdy kompromis wypracowany przez ekspertów nie został zaakceptowany w trakcie politycznych negocjacji w Komisji Europejskiej.
Węgry są na dobrej drodze do KPO
Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej, oznajmił, że negocjacje “idą w dobrym kierunku”. Ponadto poinformował, że Komisja dokładnie przeanalizuje postęp prac podjętych przez rząd w Budapeszcie.
Wymagane przez KE reformy dotyczą m.in. zwiększenia uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa oraz niezależności Kurii, czyli tamtejszego sądu najwyższego
Przypomnijmy, że reforma sądownictwa jest jednym z 27 tzw. kamieni milowych, które Węgry muszą wypełnić, by otrzymać kilka miliardów euro z funduszu odbudowy.
Komisja Europejska przyjęła w grudniu ubiegłego roku porozumienie partnerskie z Węgrami, które otwiera drogę do 22 mld euro w ramach polityki spójności na lata 2021-2027.
Źródło: radiomaryja.pl