Rozporządzenie metanowe Unii Europejskiej. Bruksela zagraża bezpieczeństwu energetycznemu. Co się stanie z polskimi kopalniami węgla?
W środę odbyło się spotkanie w Parlamencie Europejskim, które dotyczyło projektu rozporządzenia metanowego. Bruksela dąży do wprowadzenia Zielonego Ładu kosztem bezpieczeństwa energetycznego. Czy Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się projektowi?
- Bruksela konsekwentnie dąży do likwidacji tradycyjnych źródeł energii poprzez unijne, przymusowe regulację.
- W środę w Parlamencie Europejskim dyskutowano na temat projektu rozporządzenia metanowego.
- W kwestii stanowiska w tej sprawie Prawa i Sprawiedliwości oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wypowiedziała się europoseł Izabela Kloc.
W rozmowach w sprawie projektu rozporządzenia metanowego uczestniczyła europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Izabela Kloc, która w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaproponowała zapisy redukujące emisję tego gazu w kopalniach węgla. Niestety to oznacza, że partia rządząca po raz kolejny zawodzi nie tylko swoich wyborców, ale również wszystkich Polaków.
Polityk poinformowała, że trzy europarlamentarne ugrupowania – S&D, EPP i EKR – chcą dalej ze sobą rozmawiać i wypracować taki kompromis, który byłby dobry dla naszego kraju. Europoseł wskazała też, że na spotkaniu została przedstawiona korzystna dla Polski propozycja Europejskiej Partii Ludowej.
Była propozycja EPP bardzo korzystna dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jeśli chodzi o Lewicę i sprawozdawcę, to on dostrzegł wielki problem społeczny przede wszystkim na Śląsku, który może mieć miejsce. Przewodniczący pochodzi z regionu górniczego Nadrenii Północnej-Westfalii. Dał zielone światło, żeby złagodzić to rozporządzenie - powiedziała europoseł Prawa i Sprawiedliwości Izabela Kloc.
Czytaj więcej: Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Kiedy rząd zamierza otworzyć elektrownie i kto zajmie się jej postawieniem? Polska wyraźnie stawia na OZE
UE wprowadza normy emisji metanu
Dyskutowane w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 r. normę emisji 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy. Pierwotnie było to 0,5 tony, a od 2031 r. 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego.
Europosłowie PiS proponują m.in., aby dozwolone limity emisji metanu z kopalnianych szybów zwiększyć do 8 ton metanu na kilotonę wydobywanego węgla od 2027 r. i 5 ton od 2031 r. z odstępstwem dla węgla koksującego.
Źródło: radiomaryja.pl