Wspieraj wolne media

Straż Graniczna potwierdza incydent z polskim samolotem: Rosyjski Su-35 w centrum uwagi

3
5
0
Samolot Straży Granicznej
Samolot Straży Granicznej / Fot. Pixabay

W piątek polski samolot L410 TURBOLET, wykonujący rutynowe misje patrolowe nad Morzem Czarnym w ramach operacji Frontexu, został przechwycony przez rosyjski myśliwiec Suchoj Su-35. Agresywne manewry rosyjskiego pilota spowodowały turbulencje i trudności w sterowaniu maszyną. Pomimo incydentu załoga polskiego samolotu profesjonalnie wyprowadziła maszynę i bezpiecznie wylądowała na lotnisku w Mihail Kogălniceanu. Nikt z załogi nie odniósł obrażeń.

W trakcie rutynowej misji patrolowej nad Morzem Czarnym, samolot polskiej Straży Granicznej typu L410 TURBOLET został zaatakowany przez rosyjski myśliwiec Suchoj Su-35. Agresywne manewry rosyjskiego pilota spowodowały znaczne turbulencje i utrudnienia w sterowaniu samolotem polskiej załogi. W odpowiedzi na tę sytuację, dwa rumuńskie samoloty bojowe oraz dwa hiszpańskie samoloty, działające w ramach Air Police Combat Service, były przygotowane do interwencji, jednak nie doszło do konieczności ich użycia.

Niebezpieczna prowokacja Rosjan

Rumuńskie władze obrony donoszą, że załoga polskiego samolotu zachowała się spokojnie i profesjonalnie w obliczu nieodpowiedzialnych działań rosyjskiego pilota. Mimo straty wysokości spowodowanej manewrami Su-35, polski samolot bezpiecznie wylądował na lotnisku Mihail Kogălniceanu o godzinie 13:50. Żadna osoba znajdująca się na pokładzie samolotu nie ucierpiała w wyniku tego incydentu.

Władze rumuńskie podjęły działania w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego incydentu, będąc w kontakcie zarówno z Fronteksem, jak i władzami polskimi. Agresywne zachowanie rosyjskiego statku powietrznego wobec nieuzbrojonego samolotu wykonującego misję monitorowania ryzyka migracyjnego w basenie Morza Czarnego jest całkowicie niedopuszczalne. Incydent ten stanowi kolejny przykład prowokacyjnego zachowania ze strony Federacji Rosyjskiej w regionie Morza Czarnego - informuje rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Komentarz polskiej Straży Granicznej

Rzeczniczka straży granicznej porucznik Anna Michalska odniosła się do zaistniałej sytuacji. 

Dwusilnikowy rosyjski myśliwiec Su-35 wleciał bez żadnego kontaktu radiowego na teren operacyjny wyznaczony przez Rumunię, po czym wykonał agresywne i niebezpieczne manewry - trzy podejścia do polskiego samolotu bez bezpiecznej separacji. 

Rosyjski samolot bojowy wykonał też przelot tuż przed samym dziobem samolotu SG, przecinając tor jego lotu w niebezpieczniej odległości. Według oceny załogi samolotu wynosiła ona około 5 metrów. Po trzecim podejściu rosyjski myśliwiec oddalił się od polskiego samolotu. 

Operacja zachodnich sojuszników

Obecnie w Rumunii trwa operacja Multipurpose Maritime Operation (MMO) Western Black Sea 2023, koordynowana przez Frontex. Operacja MMO Western Black Sea 2023, prowadzona przez Rumunię we współpracy z Frontexem, ma na celu zapobieganie nielegalnej migracji, nielegalnym połowom oraz zwalczaniem przestępczości transgranicznej w regionie Morza Czarnego. W operacji biorą udział również Polska, Hiszpania i Szwecja, a jej planowany termin zakończenia to połowa grudnia bieżącego roku.

W związku z incydentem, rumuńskie władze obrony utrzymują stały kontakt zarówno z Frontexem, jak i z polskimi władzami w celu wyjaśnienia wszystkich szczegółów zdarzenia. Agresywne zachowanie rosyjskiego myśliwca wobec nieuzbrojonego samolotu Straży Granicznej podczas misji patrolowych jest nie do zaakceptowania i stanowi poważne naruszenie bezpieczeństwa lotniczego.

Profesjonalne zachowanie polskich pilotów

Tego rodzaju incydenty są kolejnym dowodem na prowokacyjną postawę Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym. W odpowiedzi na ten wypadek, Rumunia i inne państwa uczestniczące w operacji MMO Western Black Sea 2023 będą nadal podejmować niezbędne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich misji i monitorować sytuację w regionie.

Polska Straż Graniczna wykazując profesjonalizm i spokój w trudnych warunkach, skutecznie zakończyła tę niebezpieczną sytuację. Incydent ten podkreśla potrzebę większej czujności i współpracy międzynarodowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa w obszarze operacji patrolowych i monitorowania na Morzu Czarnym.

Źródło: tvmn.pl, RMF24

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
5
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo