Rosnąca presja na przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie, negocjacje w toku
Zachodnie państwa, które dotychczas jednoznacznie odmawiały przekazania Ukrainie zaawansowanych myśliwców F-16, wykazują teraz większą otwartość na tę kwestię. Obawy o eskalację konfliktu z Rosją ustępują miejsca dyskusji o tym, kiedy i w jaki sposób samoloty bojowe zostaną przekazane Ukrainie. Rosja natomiast wyraziła oburzenie i przestrzegła przed ryzykiem wynikającym z dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16.
Zachodnie państwa stopniowo zmieniają swoje stanowisko w kwestii przekazania Ukrainie zaawansowanych myśliwców F-16. Dotychczas obawiały się, że taka decyzja mogłaby być odebrana przez Rosję jako eskalacja konfliktu. Jednak teraz coraz bardziej istotne staje się omówienie terminu przekazania samolotów, a nie czy w ogóle do tego dojdzie.
Samoloty F-16 dla Ukrainy
Przez wiele miesięcy Ukraina apelowała o przekazanie zaawansowanych myśliwców, w tym F-16, ale spotykała się z niezdecydowaniem ze strony Zachodu. Wojskowi oraz niektóre kraje członkowskie NATO twierdziły, że Ukraina ma wystarczającą liczbę systemów obrony powietrznej, by radzić sobie z rosyjskim lotnictwem, które nie uzyskało przewagi powietrznej od początku inwazji.
Ukraine will receive F-16 fighter jets from the Western coalition - Jake Sullivan, US President's National Security Advisor
🇺🇸🇺🇦 pic.twitter.com/rlyP7NEZIP — Visegrád 24 (@visegrad24) May 20, 2023
Jednak ostatnie wydarzenia wskazują na zmianę stanowiska. Prezydent USA Joe Biden, podczas szczytu G7 w Hiroszimie, oznajmił, że Stany Zjednoczone pozwolą swoim zachodnim sojusznikom na przekazanie Ukrainie zaawansowanych myśliwców, w tym F-16. Amerykanie zapowiedzieli również szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi tych maszyn. Podobną decyzję podjął również rząd Danii.
Wielomiesięczny proces
Jednakże, mimo zmiany polityki, szkolenie pilotów zajmie pewien czas, a Ukraina posiada obecnie więcej wyszkolonych pilotów myśliwców niż samych maszyn. Konieczne będzie przeszkolenie doświadczonych pilotów na nowych samolotach bojowych, co może potrwać nawet kilka miesięcy.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, podkreślił, że wszystkie przekazane Ukrainie myśliwce F-16 będą wykorzystywane wyłącznie w celach obronnych. Stany Zjednoczone nie zamierzają umożliwiać ani wspierać ataków na Rosję. Jednocześnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że myśliwce te znacząco wzmocnią ukraińskie siły na niebie.
Reakcja Moskwy
Rosja zareagowała na te doniesienia negatywnie, twierdząc, że przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 naraziłoby kraje na ogromne ryzyko. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszkow oskarżył kraje zachodnie o trzymanie się scenariusza eskalacji.
Choć wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że Ukraina ostatecznie otrzyma zaawansowane zachodnie myśliwce, żaden kraj jak dotąd nie potwierdził, że podejmie konkretną decyzję w sprawie przekazania myśliwców. Niektóre europejskie kraje, takie jak Holandia, posiadają zapasy tych samolotów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych i wyraziły zainteresowanie ich eksportem na Ukrainę. Portugalia zaś zadeklarowała szkolenie Ukraińskich pilotów.
Portugal has decided that it will train Ukrainian pilots on its F-16 fighter jets.
🇵🇹🇺🇦 pic.twitter.com/mSkPcvD6kd — Visegrád 24 (@visegrad24) May 20, 2023
Źródło: tvmn.pl, RMF24