Ringier Axel Springer przegrywa w sądzie. Collegium Humanum chce nasłać komorników na "Newsweek"

4
2
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Tygodnik "Newsweek" przegrał w sądzie z warszawską uczelnią Collegium Humanum. Gazeta od miesięcy uchyla się od publikacji oświadczeń zasądzonych przez sąd.

Pracownicy uczelni chcą nasłać na wydawnictwo Ringier Axel Springer, do którego należy “Newsweek”, dwóch komorników w dwóch niezależnych od siebie sprawach.

Sąd będzie przymuszać RASP do wykonania zabezpieczenia grzywnami - powiedział w rozmowie z portalem dorzeczy.pl mecenas Dawid Biernat z kancelarii Lach Janas Biernat, pełnomocnik uczelni. 

Gazeta publikowała nieprawdziwe informacje

Cztery miesiące temu sąd nakazał wydawnictwu publikację 11 oświadczeń, których w ramach zabezpieczenia sądowego zażądała Collegium Humanum. 

Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. informuje, że działania zarzucane Collegium Humanum - Szkole Głównej Menedżerskiej oraz prof. dr hab. Pawłowi Czarneckiemu w niniejszej publikacji, a także wykorzystane w niej zdjęcia stanowią podstawę pozwu Collegium Humanum - Szkoły Głównej Menedżerskiej oraz prof. dr hab. Pawła Czarneckiego odpowiednio o ochronę ich dóbr osobistych oraz autorskich praw majątkowych przeciwko Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. rozpoznawanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie - brzmi treść oświadczenia.

W uzasadnieniu sąd zarzucił dziennikarzom tygodnika naruszenie standardów dziennikarskich.

Materiały publikowane przez pozwaną opracowane są w sposób tendencyjny, stronniczy, pod z góry założoną tezę, narzucając jedyną słuszną ocenę - stwierdził sąd. 

Sędzia stwierdził również, że dziennikarze Renata Kim i Jakub Korus, publikując swoje materiały, mieli na celu “zdyskredytowanie (uczelni i jej rektora - przyp. red.) w oczach opinii publicznej”.

RASP nadal nie opublikował oświadczeń

RASP do dziś nie opublikował oświadczeń, mimo że miał zrobić to natychmiast. Wydawnictwo złożyło wniosek o wstrzymanie wykonalności, ale w tej sprawie także poniosło porażkę. 

Pomimo iż toczy się postępowanie zażaleniowe, postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia są od razu wykonalne i RASP ma prawny obowiązek je wykonać niezwłocznie. Sąd oddalił wniosek o wstrzymanie wykonalności postanowienia do czasu rozpoznania zażalenia, a więc tym bardziej postępowanie RASP nie znajduje żadnego uzasadnienia czy oparcia w prawie - powiedział portalowi mec. Biernat. 

Prawnik zapowiedział, że jeśli wydawnictwo nie opublikuje oświadczeń, uczelnia wyśle komornika, a wtedy RASP będzie musiało się liczyć z wysokimi grzywnami.

Czytaj także: Kaźmierczak: Przedsiębiorcy boją się inwestować i nie będą tego robić

Kolejne przegrane procesy

Okazuje się, że “Newsweek” nie ma ostatnio szczęścia. Kilka dni temu na portal wpolityce.pl poinformował, że tygodnik prawomocnie przegrał z Collegium Humanum inny proces - dotyczący publikacji drobiazgowego, 24-punktowego sprostowania. 

Wyrok w tej sprawie zapadł 23 czerwca. Mimo że jest on prawomocny oraz że termin publikacji sprostowania wyznaczony przez sąd upłynął 28 czerwca, to “Newsweek” do dziś nie zamieścił zasądzonego tekstu.

Źródło: dorzeczy.pl, wpolityce.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
4
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo