Trwa dyskusja nad resetem konstytucyjnym. Prezydent nie podpisze ustawy o KRS. Duda: "Ta ustawa nie zyska mojej akceptacji"
Na początku bieżącego roku Konfederacja zaproponowała poprawkę do konstytucji i stworzenie od nowa Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego. Prezydent Andrzej Duda na obecną chwilę nie widzi dzisiaj rozsądnej propozycji.
- Na początku bieżącego roku Konfederacja zaproponowała reset konstytucyjny.
- Prezydent Andrzej Duda na obecną chwilę nie widzi dzisiaj rozsądnej propozycji.
- Polski przywódca nie zamierza podpisywać w obecnej formie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
- Zobacz także: Wybory samorządowe w Polsce 2024. Czarnek: "Prowadzę rozmowy z Konfederacją i PSL"
Na początku bieżącego roku Konfederacja na czele z Wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Bosakiem zaproponowała poprawkę do konstytucji i stworzenie od nowa Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego. Lider Ruchu Narodowego zaapelował do pozostałych klubów parlamentarnych oraz środowisk prawniczych o pilną dyskusję na ten temat.
Jak zauważył sam Prezydent Andrzej Duda w rozmowie dla "Dziennika Gazety Prawnej", na obecną chwilę nie widzi dzisiaj rozsądnej propozycji.
Na dziś nie widzę żadnego rozsądnego pomysłu na zmiany, które uzyskałyby szerszą aprobatę na scenie politycznej - stwierdził Prezydent.
Prezydent nie podpisze ustawy o KRS
Prezydent był pytany, czy zawetuje ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowaną przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Tutaj polski przywódca dał jasno do zrozumienia, że jej nie podpisze.
Ta ustawa nie zyska mojej akceptacji w tej postaci, ponieważ nie ma podstaw do różnicowania sędziów - zapowiedział Andrzej Duda.
💬 Ustawa o KRS nie zyska mojej akceptacji w tej postaci, ponieważ nie ma podstaw do różnicowania sędziów. Sędziowie otrzymali nominację od prezydenta RP, złożyli ślubowania i wszyscy mają równy status – Prezydent @AndrzejDuda dla @DGPrawna. — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 8, 2024
Projekt ustawy o KRS odwraca reformę PiS, zgodnie z którą 15 sędziów wybierał Sejm, a przywraca wybór przez środowisko sędziowskie. Jednocześnie różnicuje "starych" sędziów od tych z rekomendacji obecnej KRS. Ci drudzy byliby wykluczeni z prawa do kandydowania do KRS oraz zgłaszania kandydatów.
Nigdy nie zaakceptuję próby podważenia nominacji sędziowskich, a tym samym zasady nieusuwalności sędziów. Pan Bodnar ma tu zapędy nawiązujące do mrocznych czasów naszej historii, nie mające nic wspólnego z respektowaniem zasady trójpodziału władzy – stwierdził Andrzej Duda.
Źródło: dorzeczy.pl, gazetaprawna.pl