Rekordowy eksport zboża z Polski w pierwszym półroczu 2023 roku. Wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wskazał na zwiększony import ukraińskiego zboża. Wroński: "Odnotowaliśmy zwiększony import zbóż do kraju, głównie z Ukrainy"
Wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński powiedział, że w pierwszym półroczu 2023 roku Polska wyeksportowała około 16,8 mln ton zbóż. Ponadto zauważył, że Polska zwiększyła import ukraińskiego zboża.
- Jak poinformował wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński Polska eksportowała blisko 17 mln ton zbóż.
- Jednocześnie, wskazał na zwiększony import ukraińskiego zboża, co jest związane z wojną na Ukrainie.
- Podkreślił, że ta sytuacja może mieć korzystny wpływ na wartość złotego.
- Zobacz także: Kapitan reprezentacji Polski ogłosił kiedy zamierza przestać grać. Koniec kariery jednego z najlepszych piłkarzy w historii naszego kraju jest bliski. Lewandowski: "Dwa, może trzy lata"
Wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński powiedział, że w pierwszym półroczu 2023 roku Polska wyeksportowała około 16,8 mln ton zbóż. Ponadto zauważył, że Polska zwiększyła import ukraińskiego zboża.
Od stycznia ub. r. do lipca br. Polska wyeksportowała rekordową ilość zbóż – 16,8 mln ton. Tylko w pierwszych 7 miesiącach tego roku wywieziono z kraju 7,7 mln ton ziarna zbóż, o 57 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
W okresie od stycznia 2022 r. do lipca 2023 r. , tj. niemalże od momentu agresji Rosji na Ukrainę, Polska wyeksportowała rekordowe 16,8 mln ton ziarna zbóż, z tego 9,1 mln ton w 2022 r. i 7,7 mln ton do lipca 2023 r. Jednocześnie odnotowaliśmy zwiększony import zbóż do kraju, głównie z Ukrainy, ale bilans w handlu zbożem jest dodatni, eksport jest kilkukrotnie większy od importu - podkreślił Marcin Wroński.
Czytaj więcej: Droga do morskiego oka zamknięta dla turystów: rozpoczyna się remont
Wojna na Ukrainie spowodowała zachwianie na rynku zbożowym
Jak dodał, w wyniku zachwiania łańcuchów dostaw zbóż, spowodowanego wybuchem wojny, ceny ziarna na rynku globalnym w 2022 r. znacząco wzrosły, co doprowadziło do zmniejszenia popytu na zboża na rynkach międzynarodowych. A to z kolei spowodowało zaostrzenie konkurencji na światowym rynku i nadwyżkę zbóż, również w kraju. Dodał, że nie bez znaczenia był również napływ zbóż z Ukrainy do Polski.
Te czynniki doprowadziły do podjęcia działań, których celem była poprawa możliwości logistycznych i transportowych - zaznaczył.
Podkreślił, że duże znaczenie miały również tegoroczne dopłaty do zbóż, które zachęciły rolników do sprzedaży ziarna, pozwalając na pozyskanie środków m.in. na dalszą produkcję rolną.
W tej sytuacji podaż zbóż do skupu wzrosła, co umożliwiło zwiększenie sprzedaży za granicę. Jednocześnie eksport stymulowany był korzystnym dla eksporterów kursem złotego wobec euro i dolara amerykańskiego - wytłumaczył Marcin Wroński.
Źródło: radiomaryja.pl