Raport ws. korupcji w Polsce. Jest jej najwięcej od dekady
Indeks Percepcji Korupcji (CPI) za rok 2023 pokazuje, że korupcja kwitnie na całym świecie - wynika z raportu Transparency International. Które miejsce zajęła Polska?
- Polska zajęła w zestawieniu 47. miejsce na 180 analizowanych w raporcie krajów. Nasz kraj osiągnął wynik 54 punkty na 100 możliwych do uzyskania.
- Ponad dwie trzecie krajów osiąga wynik poniżej 50 na 100, co zdecydowanie wskazuje na poważne problemy z korupcją.
- Okazuje się, że w 2023, drugi rok z rzędu, najlepiej wypadła Dania, która zdobyła 90 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Finlandia, z wynikiem 87 punktów, a tuż za nią Nowa Zelandia, która otrzymała 85 punktów.
- Zobacz także: Porozumienie Unii Europejskiej. 50 mld euro popłynie do Ukrainy
Polska zajęła w zestawieniu 47. miejsce na 180 analizowanych w raporcie krajów. Nasz kraj osiągnął wynik 54 punkty na 100 możliwych do uzyskania. Wynik zero oznaczałby najmniejszą korupcję, natomiast 100 - największą.
Ponad dwie trzecie krajów osiąga wynik poniżej 50 na 100, co zdecydowanie wskazuje na poważne problemy z korupcją. Średnia światowa utrzymuje się na poziomie 43, podczas gdy zdecydowana większość krajów nie poczyniła żadnych postępów lub sytuacja uległa pogorszeniu w ciągu ostatniej dekady. Co więcej, w tym roku 23 kraje osiągnęły najniższy w historii wynik, wynika z raportu.
Kto wypadł najlepiej?
Okazuje się, że w 2023, drugi rok z rzędu, najlepiej wypadła Dania, która zdobyła 90 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Finlandia, z wynikiem 87 punktów, a tuż za nią Nowa Zelandia, która otrzymała 85 punktów - o 2 mniej niż w roku ubiegłym. W czołówce znalazły się również Norwegia (84), Singapur (83), Szwecja i Szwajcaria (po 82 pkt.), Holandia (79), Niemcy oraz Luksemburg (po 78). Wielka Brytania znalazła się na 20 miejscu, zdobywając 71 punktów (o 2 mniej niż w 2022 r.), a USA na 24 miejscu, z wynikiem 69 punktów.
Czytaj także: Konfederacja domaga się, by VAT na prąd został obniżony do 5 proc.
Te kraje mają duży problem z korupcją
Najgorzej natomiast wypadła Somalia, która zdobyła tylko 11 punktów – o 1 mniej niż w roku poprzednim. Tuż przed nią znalazły się Wenezuela, Syria, Sudan Południowy (po 13) i Jemen (16). Nisko uplasowały się również: Białoruś (37 pkt.), Turcja (34), Rosja (26), Iran (24) i Korea Północna (17).
Korupcja nadal będzie się rozwijać dopóki systemy sprawiedliwości nie będą karać za przestępstwa i nie będą trzymać rządów w ryzach. Gdy wymiar sprawiedliwości jest przekupiony lub ingeruje się w niego politycznie, cierpią na tym obywatele. Przywódcy powinni w pełni inwestować w niezależność instytucji, które stoją na straży prawa i walczą z korupcją. Nadszedł czas, aby położyć kres bezkarności korupcji - skomentował wyniki badania szef Transparency International François Valérian.
Źródło: transparency.org