Wspieraj wolne media

Przestańmy straszyć przyszłych rodziców. "Straszenie i obrzydzanie rodzicielstwa to główny problem dotyczący demografii"

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Straszenie i obrzydzanie rodzicielstwa to jeden z większych problemów dotyczących demografii - napisał w mediach społecznościowych Wszechpolak Adam Olejniczak.

  • Internauta wymienił "ostrzeżenia", które często słyszą przyszli rodzice i zaznaczył, że jest to niesłuszne.
  • Adam Olejniczak dodał, że zamiast straszyć, powinniśmy skupić się na tym, aby przedstawiać pozytywne aspekty bycia rodzicem i oferować wsparcie
  • Internauta: Zamiast ciągłego przedstawiania rodzicielstwa jako piekła na Ziemi warto skupić się na pozytywnych aspektach.

Adam Olejniczak zaznaczył, że straszenie i obrzydzanie rodzicielstwa, to problem, który jest “zarazem jest tolerowany przez społeczeństwo cichym przyzwoleniem”. 

Straszenie przyszłych rodziców jest szkodliwe

Internauta wymienił “ostrzeżenia”, które często słyszą przyszli rodzice: “Poczekaj aż będziesz musiała budzić się co dwie godziny”, “Poczekaj, kiedy nie będziesz już w stanie wyjść z domu ze znajomymi, bo dziecko będzie ciągle potrzebowało opieki” czy “Zapomnij o posiadaniu czasu na swoje hobby lub pasje”.

Takie straszenie jest niesłuszne i szkodliwe dla przyszłych rodziców, którzy jeszcze nie doświadczyli macierzyństwa lub ojcostwa - zaznaczył.

Adam Olejniczak dodał, że zamiast straszyć, powinniśmy skupić się na tym, aby przedstawiać pozytywne aspekty bycia rodzicem i oferować wsparcie. Zaznaczył, że “bycie rodzicem to wyjątkowe doświadczenie, pełne miłości, radości i odkryć”.

Internauta podkreślił, że “warto sobie zadać pytania, czy tak samo straszymy dzieci idące pierwszy raz do szkoły”, m.in. słowami: “Poczekaj aż koledzy z klasy pierwszy raz cię wyśmieją za XYZ” czy “Poczekaj aż pierwszy raz nauczyciel niesprawiedliwie cię oceni”.

Oczywiście, że nie. W taki sposób moglibyśmy co najwyżej sprawić, że zaczęłyby się panicznie bać pójścia pierwszy raz do szkoły - napisał.

Czytaj także: Kryzys psychiczny wśród młodych osób stale narasta. Niepokojące statystyki raportu fundacji UNAWEZA. Szramka: "Nie bagatelizujmy ich problemów"

Co należy mówić przyszłym rodzicom?

Zamiast ciągłego przedstawiania rodzicielstwa jako piekła na Ziemi warto skupić się na pozytywnych aspektach, bo to one sprawiają, że rodzicielstwo jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń, jakie człowiek może przeżyć - napisał Olejniczak.

Dodał, aby mówić zamiast tego: “Wiem, że początki są trudne i możesz czegoś nie wiedzieć. Chętnie ci pomogę. Pamiętaj, że masz we mnie wsparcie”, “Wiem, że pierwsze dni z noworodkiem mogą być trudne i masz mało czasu. Czy chcesz, żebym ci coś zamówiła do zjedzenia?”, “Poczekaj, aż zobaczysz pierwszy uśmiech swojego dziecka! To będzie niezapomniana chwila!”, “Poczekaj aż powie swoje pierwsze słowa, zacznie raczkować, chodzić. Bycie częścią życia swojego dziecka i pomaganie mu w rozwoju jest cudownym uczuciem!”, “Poczekaj aż zobaczysz, jak twój mąż/żona staje się wspaniałym ojcem/matką. Zakochasz się w nim jeszcze raz!”, “Poczekaj aż pierwszy raz uśnie w twoich ramionach!”.

Źródło: twitter

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo