Wspieraj wolne media

Spektakularne zdjęcie z Marsa. Curiosity "złapał" unikatowe promienie słoneczne

0
0
0
Spektakularne zjawisko na Marsie
Spektakularne zjawisko na Marsie / Fot. Twitter

Łazik Curiosity czekał cały rok marsjański, aby uchwycić ten niezwykły moment. Najnowsze zdjęcie ukazuje promienie słoneczne przebijające się przez kłęby chmur na Marsie. Spektakularne zjawisko występuje bardzo rzadko.

  • W styczniu naukowcy postanowili wykorzystać drugą, masztową kamerę łazika Curiosity, która pozwala na prowadzenie obserwacji w kolorze.
  • Na zdjęciu uchwycono rzadkie zjawisko, jak przez gazowe chmury na Marsie przedzierają się promienie Słońca.
  • Curiosity musiał czekać cały marsjański rok, aby móc zaobserwować niezwykłe widowisko w niespotykanej dotąd jakości.

Badanie chmur na Marsie Curiosity prowadzi od 2021 roku, jednak do tej pory korzystał tylko z czarno-białej kamery. W styczniu naukowcy postanowili wykorzystać drugą, masztową kamerę, która pozwala na prowadzenie obserwacji w kolorze. To dzięki niej możemy cieszyć wzrok tym niecodziennym obrazem. 

Mimo że zdjęcie przypomina nasze ziemskie widoki, to dla naukowców jest źródłem wielu cennych informacji. Zwykle chmury na Marsie składają się z lodu wodnego, jednak przez to nie wznoszą się wyżej niż na wysokość 60 kilometrów. 

Te widoczne na zdjęciu muszą znajdować się dużo wyżej ze względu na kąt padania promieni słonecznych. W związku z tym nie są zbudowane z lodu wodnego a z zamrożonego dwutlenku węgla, co pozwala im wznosić się dużo wyżej. 

Ze względu na orbitę planety, chmury na Marsie nie są powszechnym widokiem. W zależności od tego w jakim punkcie planeta znajduje się względem Słońca, temperatura znacznie się zmienia, co wpływa na warunki meteorologiczne na czerwonej planecie. Co za tym idzie, łazik Curiosity musiał czekać cały marsjański rok - prawie dwa ziemskie lata, aby móc zaobserwować niezwykłe widowisko w niespotykanej dotąd jakości. 

Czytaj więcej: Wiele gospodarstw rozważa zakończenie produkcji mleka. Będzie konieczna interwencja

Marsjańskie chmury w promieniach Słońca

Badając chmury, łazik musiał monitorować zmiany dotyczące atmosfery. Na podstawie danych wysłanych z Marsa naukowcy doszli do wniosku, że wysokość, na jakiej znajdują się chmury, można oszacować na podstawie kolorów, które przybierają. Podobnie sprawa ma się na Ziemi, gdy możemy zaobserwować promienie słońca w chmurach srebrzystych.  

Tego typu promienie słoneczne są rzadko obserwowane na Ziemi, a co dopiero na Marsie, dlatego to zdjęcie jest tak niezwykłe. Słońce musi znaleźć się wysoko w atmosferze, aby wyróżnić odpowiednią warstwę chmur. Zazwyczaj ten moment następuje tuż przed zachodem lub tuż po wschodzie Słońca. 

Źródło: geekweek.interia.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo