Wspieraj wolne media

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Trybunał Konstytucyjny zajmuje się Programem Szczepień Ochronnych. Samowolne działanie Głównego Inspektora Sanitarnego

1
2
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Na stronach rządowych opublikowano we wtorek projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Regulacja stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja tego roku.

Trybunał Konstytucyjny orzekł 9 maja bieżącego roku, że ogłoszenie Programu Szczepień Ochronnych przez komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego było niekonstytucyjnym działaniem. Zdaniem sędziów, program ten powinien zostać opublikowany w rozporządzeniu. Jednakże TK nie zakwestionował samego obowiązku poddawania się szczepieniom. We wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Projekt określa liczbę dawek i terminy ich podawania uwzględniając wiek osoby szczepionej. Upływ terminu wskazanego na wykonanie szczepienia skutkuje możliwością wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez uprawniony organ administracji publicznej, o ile upływ tego terminu nie wynika ze stwierdzenia przez lekarza przemijających lub trwałych przeciwskazań do wykonania szczepienia.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu wskazano, że obowiązkiem szczepień ochronnych ze względu na wiek objętych jest 19 mln dzieci i młodzieży do 19 roku życia.

Czytaj więcej: Bohdan Stawiski z Bezpartyjnych Samorządowców alarmuje. Liberalna opozycja zablokowała ważną inwestycję. Chodzi o zakup robota chirurgicznego daVinci

Trybunał Konstytucji obroni wolność Polaków?

TK za niezgodny z konstytucją uznał art. 17 ust. 11 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przepis ten zakłada, że Program Szczepień Ochronnych na dany rok ze szczegółowymi wskazaniami terminów i liczby dawek szczepień jest ogłaszany przez Głównego Inspektora Sanitarnego w komunikacie publikowanym w dzienniku urzędowym ministra zdrowia.

Sędzia sprawozdawca Justyn Piskorski w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że Program Szczepień Ochronnych wskazuje termin wymagalności szczepień ochronnych, liczbę dawek i w konsekwencji wywiera wpływ na obowiązki jednostki. Ponadto program zawierał informacje, które nie zostały uwzględnione w konstytucyjnych dokumentach i ustawach.

Poddanie jednostki obowiązkowi szczepień ochronnych, czy też ponoszenie odpowiedzialności za jego niezrealizowanie, stanowi istotną ingerencję w prawa podmiotowe. Ponieważ niezrealizowanie obowiązku zostało powiązane z poważnymi konsekwencjami dla jednostki, to musi ona być w stanie precyzyjnie ustalić treść tego obowiązku. Z tego punktu widzenia sytuacja, w której jego treść jest współkształtowana komunikatem GIS, niebędącym aktem prawa powszechnie obowiązującego, jest niedopuszczalna - podkreślili sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

TK zasugerował w pierwszej kolejności zmianę rozporządzenia przez Ministra Zdrowia.

Minister Zdrowia może rozważyć określenie w drodze rozporządzenia terminów wymagalności obowiązkowych szczepień i liczby dawek poszczególnych szczepień. Powinno to umożliwić osiągnięcie efektu dwutorowej spójności normatywnej - stwierdził sędzia Justyn Piskorski.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo