Wspieraj wolne media

Proekologiczne uzbrojenie na Ukrainie? Gryzonie uszkadzają potrzebny ukraińskim żołnierzom sprzęt. Niektóre części wykonane są...z włókna kukurydzianego

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Jak poinformował francuski dziennik "Le Figaro" ukraińscy żołnierze narzekają na popsuty sprzęt wojskowy, który otrzymują od państw Zachodnich. Zauważyli oni bowiem, że przewody elektryczne są wykonane z włókna kukurydzianego.

Jak poinformował francuski dziennik "Le Figaro" ukraińscy żołnierze narzekają na popsuty sprzęt wojskowy, który otrzymują od państw Zachodnich. Zauważyli oni bowiem, że przewody elektryczne są wykonane z włókna kukurydzianego. Ten pada łatwym celem dla gryzoni, które następnie uszkadzają części elektryczne, które muszą zostać wymienione, naprawione.

Proekologiczne i biodegradowalne uzbrojenie z Zachodu, służące obecnie na froncie ukraińskim, jest zjadane przez gryzonie. Jak się okazało niektóre osłony przewodów elektrycznych w części ultranowoczesnych pojazdów są wykonane z włókna kukurydzianego. W rezultacie kable są obgryzane przez stada myszy, powodując zwarcia i awarie elektroniki - podaje francuski dziennik "Le Figaro".

Czytaj więcej: Rosja zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych? Pilne spotkanie czołowych polityków USA. Mike Turner wywołał zamieszanie w Białym Domu

Zapowiedzi o proekologicznym wojsku Jensa Stoltenberga

Sekretariat generalny Rady Unii Europejskiej zlecił niedawno specjalny raport w sprawie bardziej ekologicznych sił zbrojnych. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg stwierdził wręcz, że sojusz powinien iść w kierunku jednocześnie silnej armii, a także przyjaznej dla środowiska. Jego słowa znalazły się również w sporządzonym raporcie unijnym.

Nie możemy wybierać pomiędzy zielonymi lub silnymi siłami zbrojnymi, potrzebujemy silnych i jednocześnie zielonych - stwierdził szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na to, że europejskie armię mają odpowiadać za 5,5 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Z kolei koncepcja Strategiczna NATO 2022 podkreśla, że sojusz zapewnia wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Sprzęt który trafi do sił zbrojnych w najbliższych sześciu latach, będzie w użyciu aż do 2080 roku, co oznacza, że sprzęt oparty na paliwach kopalnych jeszcze przez całe dekady będzie w użyciu. Jeżeli jednak z biegiem lat inne gałęzie przemysłu przejdą na inne źródła energii to wojsko może zostać postawione przed faktem dokonanym i również będzie zmuszone do reorganizacji.

Jednakże eksperci dodali w raporcie, że pomimo tych planów, europejskie armie nadal muszą stawiać na efektywność i szybkość reagowania, gdyż potencjalni wrogowie jak Rosja i Chiny nie mają zamiaru tworzyć bardziej ekologicznych sił zbrojnych i zachwiać siłą swojej armii.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo