Prezydent Andrzej Duda zainaugurował XI kadencję Senatu. Zasugerował zmiany w działaniu izby
Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas inauguracji posiedzenia Senatu XI kadencji. Polityk zasugerował potrzebę zmian w funkcjonowaniu izby.
- Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas inauguracji posiedzenia Senatu XI kadencji.
- Przekazał on prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi, Michałowi Seweryńskiemu z Prawa i Sprawiedliwości.
- Prezydent wskazał, że dyskusja nad nadaniem tej izbie nowej formuły toczy się od lat w środowiskach eksperckich.
- Zobacz także: Protest polskich przewoźników przed polsko-ukraińską granicą trwa
Prezydent Andrzej Duda otworzył pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji. Następnie przekazał prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi, na którego wskazał wieloletniego senatora, Michała Seweryńskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej prezydent wygłosił przemówienie.
Zobowiązując się "rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli oraz przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej", biorą Państwo na swoje barki współodpowiedzialność za stan naszego państwa: za treść i jakość jego praw, za jego godność, siłę, bezpieczeństwo i pomyślny rozwój, za jakość i trwałość więzi łączących Polaków w kraju i za granicą - powiedział Andrzej Duda.
Życzę, aby świadomość wagi tego zadania motywowała Państwa do sumiennej pracy na sali plenarnej, w komisjach oraz okręgach wyborczych, w kontakcie z wyborcami. Życzę, by wykonywali ją Państwo w sposób, który przysporzy Senatowi należnego prestiżu i autorytetu, budowanego dotąd przez Państwa poprzedników – wśród których znalazło się wiele z najwybitniejszych osobistości polskiego życia publicznego ostatnich dekad - zaznaczył prezydent.
Senat do zmiany?
Przywódca przypomniał, jaka jest rola izby, czyli kontrolowanie pracy izby niższej. Podkreślił również, że Senat jest jednym z filarów demokracji i władzy w Polsce.
Rolą Senatu od wieków jest jednocześnie rozpraszanie władzy w państwie na większą liczbę podmiotów oraz równoważenie ich wpływów. To także rzeczowe recenzowanie i kontrolowanie pracy izby niższej, podnoszące jakość prawodawstwa oraz dające więcej czasu środowiskom obywatelskim na włączenie się – jako opiniodawcy – do procesu legislacyjnego. Senat jest jednym z filarów polskiego ustroju państwowego. Jednak jego dotychczasowe zasługi nie wykluczają namysłu nad zwiększeniem jego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie naszego państwa - podkreślił Duda.
Prezydent wskazał, że dyskusja nad nadaniem tej izbie nowej formuły toczy się od lat w środowiskach eksperckich.
Być może nadeszła pora, aby w tę debatę włączyły się też inne podmioty: partie polityczne, samorządowcy, organizacje społeczne i media. Minione kadencje Senatu wolnej Rzeczypospolitej Polskiej przeszły już do historii. Dzisiaj rozpoczynają Państwo nowy rozdział dziejów wyższej izby parlamentu. To od Państwa będzie zależeć, jak zostanie zapamiętana i oceniona jej XI kadencja. Ufam, że będą to oceny pozytywne, utwierdzające szacunek należny Rzeczypospolitej jako demokratycznemu państwu prawnemu - wyjaśnił prezydent.
Źródło: dorzeczy.pl