Prezydent Andrzej Duda zapomniał o ofiarach Rzezi Wołyńskiej? Kancelaria przedstawiła harmonogram na lipiec. Brak w nim najważniejszego dla Polaków wydarzenia

0
0
2
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Fot. Youtube

Już 11 lipca będziemy upamiętniali 80. rocznicę Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Z tej okazji organizowane są oddolne inicjatywy. Jednakże prezydent Andrzej Duda twardo stoi przy swoim stanowisku i unika jak ognia konfrontacji z ukraińskim ludobójstwem.

Popularny w mediach ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który ostatnio walczy z nowotworem, zauważył, że na stronie Kancelarii Prezydenta brakuje adnotacji odnośnie uroczystości związanych z upamiętnieniem 80. rocznicy Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. 

Na stronie Kancelarii Prezydenta wiele informacji o patronatach, którymi Andrzej Duda objął wydarzenia planowane w lipcu 2023. Nie ma jednak ani słowa o upamiętnieniu Ofiar Ludobójstwa Polaków w 80. rocznicę #KrwawaNiedziela #11Lipca #Wołyń. To mówi samo za siebie - podkreślił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Na liście patronatów znajdują się różne wydarzenia związane m.in. z niemieckimi zbrodniami, czy też wydarzenia kulturalno-biznesowe. Brakuje jednak objęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę patronatem uroczystości upamiętniających Rzeź Wołyńską. Między 11 lipca - symboliczna data masakry wołyńskiej - znajduje się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, centralne obchody Jubileuszu 70–lecia autonomicznej działalności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a także obchody 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Czytaj więcej: Co się dzieje z Łukaszem Jasiną? Jest komunikat MSZ o rzeczniku

Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Jak ogłosiły władze miasta, w Chełmie (województwo lubelskie) do 2027 roku ma powstać Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nowe instytucje powstaną na terenie kompleksu dawnych carskich budynków, które w listopadzie ubiegłego roku kupił chełmski samorząd. Rząd dofinansował inicjatywę kwotą ok. 4 mln zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów. Resztę dołożyły władze miasta. Zakupione budynki są zlokalizowane przy ul. Hrubieszowskiej 102.

Tam planowane jest utworzenie Centrum. To miejsce położone w zalesionym terenie, w lokalizacji, która automatycznie powoduje u odwiedzających refleksję i zadumę - przekazał rzecznik chełmskiego ratusza, Damian Zieliński.

Władze Chełma poinformowały, że wystąpią do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o współprowadzenie jednostki.

W ramach inwestycji Miasto Chełm zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Pozostała część inwestycji ma zostać zrealizowana przez resort kultury - dodał Zieliński.

 Jak poinformował rzecznik chełmskiego ratusza, zgodnie z harmonogramem realizacja przedsięwzięcia powinna nastąpić w ciągu pięciu lat od nabycia przez miasto nieruchomości, czyli do 2027 roku. Jego zdaniem, ze względu na położenie, historię, a także wielokulturową tożsamość miasta, zlokalizowanie takich instytucji w Chełmie, na wschodzie Lubelszczyzny, jest naturalne.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo