Premier Tusk podjął decyzję. Chodzi o Prokuratora Krajowego. Szef rządu nie poczekał na opinię Prezydenta Dudy
Premier Donald Tusk podjął decyzję o powołaniu Dariusza Korneluka na nowego Prokuratora Krajowego. Korneluk został 26 lutego wybrany w konkursie, a Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił odpowiedni wniosek do szefa rządu.
- Premier Donald Tusk podjął decyzję o powołaniu Dariusza Korneluka na nowego Prokuratora Krajowego.
- Wcześniej Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar złożył w tej sprawie odpowiedni wniosek.
- Zdaniem obecnych władz, PK Dariusz Barski nie może dalej pełnić swoich obowiązków.
- Zobacz także: Prokuratura narzędziem politycznym? Absurdalne zarzuty pod adresem protestujących
Szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec poinformował, że w czwartek Premier Donald Tusk podjął decyzję o powołaniu Dariusza Korneluka na nowego Prokuratora Krajowego. Ten otrzymał 26 lutego pozytywną opinię od komisji konkursowej na wymienione wcześniej stanowisko.
Informację przekazali podczas konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz Wiceminister Sprawiedliwości Maria Ejchart. Bodnar poinformował wówczas, że przekaże Premierowi odpowiedni wniosek w sprawie powołania Korneluka na tę funkcję.
Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Zespół do wyłonienia kandydata na Prokuratora Krajowego pod przewodnictwem Wiceministry Marii Ejchart wyłonił kandydata na Prokuratora Krajowego - został nim Prokurator Dariusz Korneluk. pic.twitter.com/O3QfITRy72 — Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) February 26, 2024
Czytaj więcej: Kurski receptą na sukces PiS? Ma pomóc partii w wygraniu wyborów
Spór o Prokuraturę Krajową
Spór o władzę w Prokuraturze Krajowej trwa nieprzerwanie od połowy stycznia. Adam Bodnar uznał, że Dariusz Barski został powołany na stanowisko niezgodnie z prawem, a więc jest prokuratorem w stanie spoczynku. Minister Sprawiedliwości i prokurator generalny na pełniącego obowiązki prokuratora krajowego powołał Jacka Bilewicza.
Ustawę Prawo o Prokuraturze badał Naczelny Sąd Administracyjny i wyrokiem z 22 marca 2023 r. stwierdził, że ustawa jest w polskim porządku prawnym i nie zawiera jakichkolwiek rozwiązań czasowych. Prawnicy podkreślają ponadto, że w przepisach nie istnieje konstrukcja, taka jak pełniący obowiązki prokuratora krajowego, a zatem Bodnar bezprawnie stworzył stanowisko nieprzewidziane w ustawie.
Źródło: dorzeczy.pl, x.com