Wspieraj wolne media

Powstanie megamiasto, które przyćmi Warszawę? Przedwojenna koncepcja

0
0
1
Katowice są stolicą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i tam znajduje się jej siedziba
Katowice są stolicą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i tam znajduje się jej siedziba / Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Nowy projekt ustawy, pozwalającej na przemianę GZM w jedno miasto, jest przygotowany. Pomysł dzieli jednak mieszkańców, więc zarząd przeprowadza dalsze konsultacje.

Polskie miasto wielkością przebije Warszawę?

GZM to związek metropolitalny w południowej Polsce, w woj. śląskim, działający od 1 stycznia 2018 roku. Składa się z 41 miast i gmin, o łącznej powierzchni 2,5 tys. kilometrów kwadratowych. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obejmuje około jedną czwartą obszaru całego województwa śląskiego i zamieszkuje ją blisko 2,3 miliona ludzi, czyli niemal połowa wszystkich mieszkańców województwa czytamy na stronie GZM.

Rewolucyjna koncepcja przekształcenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w ponad 2-milionowe, czyli największe w Polsce miasto, bardzo mi się podoba - przyznaje przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak.

Jak wynika informacji Portalu Samorządowego, nowy projekt ustawy, który zakłada przekształcenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w jedno miasto, jest już gotowy.

Nie zakładamy przekształcenia miast GZM w dzielnice, więc nadal będą miały swoich prezydentów i burmistrzów, a także rady miast. Chodzi natomiast o wprowadzenie pewnego podziału kompetencji oraz stworzenie gminy metropolitalnej realizującej wspomniane ponadlokalne zadania wyższego rzędu - mówi w rozmowie z portalem Karolczak.

Projekt jeszcze sprzed wojny

Po powstaniach śląskich w 1920 roku władze w niemieckiej części Górnego Śląska planowały powstanie megamiasta Tripolis. Jego częściami składowymi byłyby Bytom, Gliwice i Zabrze, obecnie członkowie GZM. W 1928 roku został rozpisany konkurs na centrum Tripolis w Zabrzu, na dzisiejszym placu Wolności. W mieście miałyby kursować napowietrzne kolejki.

Projekt nie został zrealizowany z powodu kryzysu ekonomicznego oraz zmian politycznych w Niemczech, w tym dojścia do władzy Adolfa Hitlera, który nadał wydatkom na Tripolis niski priorytet.

 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo