Powstanie Centralna Dolina Wodorowa. Będą ją tworzyć podmioty z trzech województw
W poniedziałek odbyła się uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej. List podpisali minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceszef resortu Ireneusz Zyska.
- Moskwa: Centralna Dolina Wodorowa jest wyjątkowa ze względu m.in. na to, że łączy co najmniej trzy województwa.
- Polityk zauważyła, że to dobry moment na realizację takich przedsięwzięć, stwierdziła, że czas na wodór jest właśnie teraz.
- Ireneusz Zyska, wskazał, że wodór przyczyni się do obniżenia emisyjności sektora energetycznego.
- Zobacz także: Medialna burza po wręczeniu na ręce o. Rydzyka miecza. Zespół Wspierania Radia Maryja staje w obronie rozgłośni
Centralną Dolinę Wodorową będą tworzyć podmioty z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego oraz Mazowsza Południowego. Anna Moskwa stwierdziła, że będzie to wyjątkowa inicjatywa, z racji swojej lokalizacji.
Kozienice mają swoją piękną i specyficzną lokalizację, która ułatwia takie inicjatywy. To co jest też specyficzne w tej dolinie, to ten wątek gazowy. Każda dolina opiera się o potencjał swojego lokalnego przemysłu, głównych zakładów - powiedziała minister klimatu i środowiska.
Polityk zauważyła, że to dobry moment na realizację takich przedsięwzięć, stwierdziła, że czas na wodór jest właśnie teraz.
Dobrze, że Polska właśnie w tym czasie podejmuje takie działania i dobrze, że nie pojedynczo, tylko w takiej inicjatywie, jaką jest Centralna Dolina Wodorowa - powiedziała.
Czytaj także: Soboń: Chcemy, aby zerowy VAT został na dłużej. "Bo żywność to jest dzisiaj 27 proc. wszystkich wydatków"
Obniżenie emisyjności sektora energetycznego
Pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska, wskazał, że wodór przyczyni się do obniżenia emisyjności sektora energetycznego.
Chcemy w naszej polskiej drodze, nie pod przymusem, ale stwarzając najlepsze warunki dla konkurencyjności polskiej gospodarki, obniżyć konkurencyjność sektorów, również sektora energetycznego, dzięki wykorzystaniu gazu i w perspektywie czasu z coraz większym udziałem zeroemisyjnego wodoru - powiedział.
Projekt ma się przyczynić do transformacji energetycznej i rozwoju gospodarczego Polski. Celem dolin wodorowych jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów.
W Polsce działa obecnie siedem dolin wodorowych oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy.
Transmisja z uroczystego podpisania listu intencyjnego dot. #CentralnaDolinaWodorowa. W wydarzeniu w #ElektrowniaKozienice bierze udział @moskwa_anna, Minister @MKiS_GOV_PL i Paweł Majewski, prezes #Enea. Zapraszamy! #TransformacjaEnei https://t.co/bMWQt0ij7U — Enea (@Grupa_Enea) July 17, 2023
Źródło: radiomaryja.pl, cozadzien.pl