Porażka COP28? Działacze klimatyczni niezadowoleni. "Szczyt klimatyczny na skraju całkowitego niepowodzenia"
Aktywiści ostrzegają, że szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może zakończyć się niepowodzeniem. W nowym projekcie porozumienia usunięto wezwanie do stopniowego wycofywania paliw kopalnych, które uznaje się za główną przyczynę kryzysu klimatycznego. - Słaby jak cholera - powiedział jeden z europejskich dyplomatów, odnosząc się do projektu.
- Kraje produkujące ropę naftową zapewniły usunięcie sformułowań wzywających do wycofywania paliw kopalnych z projektu porozumienia zawartego na szczycie.
- Według Agencji Reuters, jeden z europejskich dyplomatów powiedział, że projekt porozumienia jest “słaby jak cholera” i czyta się go jak “menu, z którego możesz dowolnie wybierać danie”.
- Były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrod Al Gore napisał na platformie X (dawniej Twitter), że szczyt “jest obecnie na skraju całkowitego niepowodzenia”.
- Zobacz także: Prezydent Ukrainy gratuluje Donaldowi Tuskowi. "Razem wzmacniamy siebie i całą Europę"
W Dubaju ku końcowi zbliża się kolejna edycja światowego szczytu klimatycznego ONZ (COP28). W poniedziałek przewodniczący konferencji klimatycznej, sułtan Ahmed al-Dżaber, poinformował o powstaniu projektu porozumienia, które ma zostać ogłoszone we wtorek.
Projekt końcowego porozumienia
Dokument sugeruje szereg opcji, które kraje mogłyby zastosować w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, okazuje się jednak, że pomija “wycofywanie” paliw kopalnych, czego domaga się wiele państw.
W projekcie, opublikowanym w poniedziałek ponad sześć godzin później niż oczekiwano, zamiast tego użyto “rozwodnionego” języka na temat paliw kopalnych, co jest wyraźnym ustępstwem na rzecz krajów produkujących ropę naftową, które sprzeciwiały się temu rozwiązaniu.
W porozumieniu wymieniono osiem opcji, które kraje “mogłyby” zastosować w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla, w tym: „ograniczenie zarówno zużycia, jak i produkcji paliw kopalnych w sprawiedliwy, uporządkowany i sprawiedliwy sposób, tak aby osiągnąć zero netto do roku 2050, wcześniej lub około niego”. Według Ahmeda al-Dżabera, porozumienie “to ogromny krok naprzód”.
Oburzenie wśród aktywistów klimatycznych
Wielu ekspertów i obserwatorów ds. klimatu ostro skrytykowało projekt za jego niejasny język - w tym użycie niekonkretnego słowa “można” - i brak konkretnych harmonogramów. Jeżeli obecny projekt nie uzyska szerokiego wsparcia, być może negocjatorzy będą musieli wrócić do debaty.
Według Agencji Reuters, jeden z europejskich dyplomatów powiedział, że projekt porozumienia jest “słaby jak cholera” i czyta się go jak “menu, z którego możesz dowolnie wybierać danie”.
Były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrod Al Gore napisał na platformie X (dawniej Twitter), że szczyt “jest obecnie na skraju całkowitego niepowodzenia”.
Świat desperacko musi jak najszybciej wycofać się z paliw kopalnych, ale ten służalczy projekt brzmi tak, jakby OPEC podyktował to słowo w słowo - stwierdził.
COP28 is now on the verge of complete failure. The world desperately needs to phase out fossil fuels as quickly as possible, but this obsequious draft reads as if OPEC dictated it word for word. It is even worse than many had feared. It is “Of the Petrostates, By the Petrostates… — Al Gore (@algore) December 11, 2023
Kolejna konferencja COP29 odbędzie się w Azerbejdżanie, jeśli na zakończenie szczytu klimatycznego strony zatwierdzą niedzielny wybór.
Źródło: cnn.com, aljazeera.com, pap.pl