Ponad milion wniosków o świadczenie "Dobry start". Wsparcie od rządu na zakup podręczników. Do kiedy można składać wniosek o świadczenie?
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad milion wniosków o świadczenie "Dobry start". W ramach projektu, bez względu na posiadane dochody, rodzice i opiekunowie mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup m.in. podręczników oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki.
- W ramach rządowego projektu "Dobry start" do Zakładu Ubezpieczeń Społecznycznych wpłynęło milion wniosków o świadczenie.
- Projekt zakłada przyznanie opiekunom 300 zł na dziecko, aby można było za nie kupić podręczniki i wyposażenie do szkoły.
- Warto upewnić się do kiedy można składać wnioski o świadczenie "Dobry start".
- Zobacz także: Projekt PiS ws. pornografii został zablokowany. Posłowie kontratakują i przygotowują nowe przepisy
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry start". Wsparcie przysługuje dziecku, które uczy się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy. Wnioski można składać do 30 listopada.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, poinformowała, że obsługa programu przebiega sprawnie, a do tej pory złożonych zostało milion 100 tys. wniosków. Wnioski obejmują 1,6 mln dzieci.
Kiepska sytuacja kadrowa w szkołach
Jak policzyli eksperci z organizacji Dealerzy Wiedzy, w kuratoryjnych bankach ofert pracy dla nauczycieli jest obecnie ponad 15 tys. wakatów. Najtrudniejsza sytuacja jest na Mazowszu w którym brakuje już 3651 nauczycieli. Duże braki są także w województwach śląskim, małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Najmniej wakatów jest w województwie świętokrzyskim.
We wszystkich województwach największe zapotrzebowanie jest na psychologów i pedagogów oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Dealerzy Wiedzy porównali także liczbę wakatów w dziewięciu województwach (mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie) w ostatnią sobotę maja w tym i w poprzednim roku. Rok temu było to 9000 wakatów, obecnie 11 850.
Zeszłoroczny szczyt (połowa sierpnia) to 21000 wakatów. Jeśli tendencja +30 proc. się utrzyma, braki dojdą do 27000 nauczycieli - podają Dealerzy Wiedzy.
Źródło: radiomaryja.pl