Wspieraj wolne media

Polskie piwo triumfuje jako jedno z najlepszych piw na świecie

5
1
0
Piwo Grodziskie
Piwo Grodziskie / Fot. Wikimedia Commons

Piwo Grodziskie, mało znane szerokiemu światu, zdobyło zasłużone uznanie jako jedno z najwybitniejszych trunków na świecie. Według prestiżowego rankingu Taste Atlas, Piwo Grodziskie zajęło czwarte miejsce spośród 116 ocenianych piw, wyprzedzając ikony piwowarskie takie jak Guinness czy Pilsner. To wyjątkowe osiągnięcie wynika z dymnego i wędzonego smaku, wysokiego wysycenia oraz długiej tradycji tego polskiego rarytasu.

Piwo Grodziskie, określane jako "szampan wśród piw", zdobyło wysokie miejsce w rankingu Taste Atlas, który ocenił je jako czwarte najlepsze piwo na świecie spośród 116 różnych odmian. To osiągnięcie przewyższa popularne marki piw, takie jak Pilsner czy Guinness.

Polskie piwo docenione

Wyższe pozycje w rankingu zajmują jedynie belgijskie piwa Trappist i Lambic, oraz tradycyjne Ceske pivo. Piwo Grodziskie pokonało natomiast takie legendarne marki jak czeski Pilsner, belgijski Dubbel, irlandzki Guinness czy bawarski Maerzen.

Co sprawia, że Piwo Grodziskie zyskało tak wysoką ocenę? Nie wynika to z wysokiej zawartości alkoholu, ponieważ jest ona stosunkowo niska, oscylująca wokół 3%. To, co wyróżnia to piwo, to charakterystyczny dymny, wędzony smak i wysokie wysycenie. Piwo Grodziskie jest również nazywane "szampanem wśród piw" ze względu na swoją wyjątkową recepturę i sposób serwowania, często podawane jest w kieliszkach przypominających te do szampana.

Najlepszy styl piwny 

W najnowszym rankingu 50 ocenianych stylów piwnych, polskie piwo Grodziskie zaskoczyło wszystkich, zajmując niekwestionowane pierwsze miejsce. To wyjątkowe osiągnięcie przyniosło nie tylko sławę temu mało znanemu trunkowi, ale także uhonorowało polską piwowarską tradycję. Grodziskie jest jedynym rodzimym przedstawicielem na tej prestiżowej liście, wyprzedzając nawet ikony belgijskiego piwowarstwa, takie jak Triel i Lambic.

Długie korzenie piwowarstwa

Historia Piwa Grodziskiego sięga średniowiecza, a od XVI wieku miało swoje korzenie w Grodzisku Wielkopolskim. W 1929 roku zostało uznane za chroniony wyrobem regionalnym. Pomimo okresu zaborów i I wojny światowej, piwo to cieszyło się ogromną popularnością i uznaniem w Niemczech.

Niestety, w 1993 roku Grodziski Browar został zlikwidowany przez większego producenta - Lech Browary Wielkopolski, który uznał produkcję piwa za nieopłacalną. Na szczęście w 2012 roku Browar Fortuna, specjalizujący się w piwach rzemieślniczych, odkupił warzelnię w Grodzisku i od 2015 roku ponownie wprowadził na rynek Piwo Grodziskie.

Sukces Piwa Grodziskiego w międzynarodowym rankingu jest potwierdzeniem długiej tradycji tego trunku i jego unikalnego charakteru. Mimo tego, polskie browary borykają się z wyzwaniami na rynku, ponieważ konsumenci częściej sięgają po mocne alkohole spirytusowe. Spożycie piwa w Polsce jest również najniższe od 2010 roku. Niemniej jednak, wzrasta popularność trendu NoLo, który obejmuje piwa o niskiej zawartości alkoholu, tak jak Piwo Grodziskie z jego 3% alkoholu, wpisuje się w tę tendencję.

 

Źródło: tvmn.pl, Spidersweb

Sonda
Wczytywanie sondy...
5
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo