Polskie piloty
Dlaczego polskie media telewizyjne są słabsze ekonomicznie, od zagranicznej konkurencji? Poza Telewizją Polsat, która otrzymała koncesję na nadawanie naziemne w dość dramatycznych okolicznościach w 1993 roku (pracowałem tam wtedy), inne polskie kanały telewizyjne są w gorszej sytuacji ekonomicznej: Telewizja Puls, Kino Polska, czy publicystyczne Telewizja Republika, wPolsce.pl i nasza TVMN z trudem zmagają się z zagraniczną konkurencją, jak TVN i Canal+. Powody są oczywiste. Skala działania, zaplecze programowe i finansowe, a co za tym idzie jakość produkcji biznesowych gości w Polsce wysoko stawiają poprzeczkę. TVP i Polsat dzielnie stają w tym pojedynku medialnym, ale inne kanały trafiają do gorszej ligi i drugiego wyboru widzów.
Nowa ustawa, potocznie zwana "Lex pilot", którą forsuje koalicja rządząca, proponuje zmiany korzystne dla publicznego nadawcy, które sprowadzają się do obligatoryjnego oferowania kanałów TVP przez operatorów telewizji kablowych w pierwszej kolejności na naszych pilotach. To oczywiście pomysł PiS na wzmocnienie przekazu politycznego przed wyborami. Ale czy decydenci pomyśleli co będzie po - a to możliwe - przegranych wyborach przez Zjednoczoną Prawicę? Wtedy wszystkie kluczowe media: Polsat TVN i TVP znajdą się w rękach opozycji i to na uprzywilejowanych pozycjach.
Zatem środowisko związane z Izbą Polskich Przedsiębiorców, której przewodzę, przedstawiło na komisji sejmowej dnia 06.03.2023 kilka propozycji, które mogą znacząco poprawić tą, obecnie niedobrą ustawę dla całości rynku, a szczególnie dla polskich prywatnych telewizji lokalnych i ogólnopolskich. Otóż proponujemy dopisanie do ustawy poszerzonego obowiązku dla kablówek, dostrzeżenia i włączenia do obowiązkowej, promowanej paczki programów (bliżej pozycji pierwszej na pilotach) także kanałów regionalnych i polskich o misyjnych profilach: publicystycznym, informacyjnym oraz kulturalnym. To kopernikańska zmiana, która ułatwi widzom dostęp do polskich treści i lokalnych programów, wzmocni dystrybucję i pozycję finansową tych telewizji, a tym samym sprawi, że oferta telewizyjna będzie w głównym nurcie bardziej różnorodna. Skorzystają na tym z pewnością: Telewizja Republika, News 24, Polsat News, TVMN i wPolsce.pl. Zyskają polskie firmy, płacące podatki w naszym kraju. Poprawmy rynek medialny, ale nie poprzez uderzenie w operatorów nowymi obowiązkami, a w widzów zubożeniem oferty. Niech na "Lex pilot" zyskają wszyscy. Oglądajmy dobre polskie telewizje!