Wspieraj wolne media

"Polska może dużo ugrać w sprawie migracji". Pojawił się pomysł tworzenia obozów dla imigrantów poza UE

55
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/MANUEL LERIDA

15 krajów, w tym Polska, wystąpiło w liście do Komisji Europejskiej z propozycją tworzenia obozów dla migrantów poza Unią Europejską. W 2015 r. taki pomysł uznano za niezgodny z prawem UE.

  • We wtorek w Brukseli zapadła decyzja w sprawie reformy wspólnego systemu azylowego, tzw. paktu migracyjnego.
  • Unijny dyplomata: W czasie polskiej prezydencji w UE powinno się okazać, czy w świetle unijnego prawa możliwe będzie tworzenie obozów dla migrantów poza Unią Europejską.
  • Portal RMF FM: Warszawa, mając za sobą sporą koalicję krajów, może dużo ugrać w sprawie migracji podczas swojej sześciomiesięcznej prezydencji, którą obejmie w UE 1 stycznia przyszłego roku.
  • Zobacz także: Krzysztof Jurgiel zawieszony w prawach członka PiS. "Decyzją prezesa Kaczyńskiego"

We wtorek w Brukseli zapadła decyzja w sprawie reformy wspólnego systemu azylowego, tzw. paktu migracyjnego. UE pracuje nad tym, by osoby ubiegające się o azyl były traktowane jednakowo w całej Europie. Przeciwko głosowały tylko dwa kraje: Polska i Węgry. Słowacja zagłosowała ponadto przeciwko “obowiązkowej solidarności”.

Pakt migracyjny nad którymi UE pracuje już od lat zakłada, że kraje członkowskie będą miały wybór między zgodą na relokację i przyjęcie migrantów a wpłatą do unijnego budżetu pieniędzy w “imię solidarności”.

Zgodnie z regulacjami w krajach UE co roku ma być rozlokowywanych co najmniej 30 tys. osób. 

Obozy dla imigrantów poza UE?

Tymczasem jak poinformował portal RMF FM, pojawiła się propozycja tworzenia obozów dla migrantów poza Unią Europejską.

W czasie polskiej prezydencji w UE powinno się okazać, czy w świetle unijnego prawa możliwe będzie tworzenie obozów dla migrantów poza Unią Europejską - przekazał korespondentce rozgłośni jeden z unijnych dyplomatów.

Z taką propozycją w liście do Komisji Europejskiej wystąpiło 15 krajów, w tym Polska.

Warszawa, mając za sobą sporą koalicję krajów, może dużo ugrać w sprawie migracji podczas swojej sześciomiesięcznej prezydencji, którą obejmie w UE 1 stycznia przyszłego roku - czytamy.

Przegląd unijnego rozporządzenia w sprawie procedur azylowych ma się odbyć za rok. Portal zwrócił uwagę, że pomysł popierany przez 15 krajów “otwiera już teraz dyskusję i jest presją raczej na przyszłą KE, by w związku z przeglądem zaproponowała rozwiązania prawne, umożliwiające wysyłanie migrantów do tzw. bezpiecznych krajów poza Unią” oraz tworzenie obozów poza Unią dla nielegalnych migrantów, którzy byliby deportowani.

Czytaj także: Pakt migracyjny zdestabilizuje Polskę. Imigranci pochłoną miliardy złotych. Drzewiecka: "Będziemy musieli na imigrantów płacić"

Szansa na zmianę zapisów prawnych 

Portal zaznaczył, że przegląd unijnego rozporządzenia w sprawie procedur azylowych jest sporą szansą, Polska podczas swojej prezydencji może w tej sprawie naciskać unijne instytucje. 

To do nich będzie należało sprawdzenie, czy da się taki pomysł polityczny przełożyć na zapisy prawne - czytamy.

Źródło: rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
55
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo