Polonia w USA apeluje do nowej władzy, aby dogadałą się z opozycją. Pisze o "żelaznej miotle"
Polonia w Stanach Zjednoczonych z wielkim zaniepokojeniem patrzy na liczne i poważne naruszenia prawa, których dopuścił się ostatnio nowy polski rząd, rzekomo w celu przywrócenia liberalnej demokracji w Polsce.
- Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Polityk odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów TVP, Polskiego Radia i PAP oraz rady nadzorcze.
- Polonia w USA w liście otwartym zaznaczyła, że działania nowej władzy budzą poważne pytania dotyczące jej intencji i długoterminowego zaangażowania w wolność mediów.
- Dalej czytamy, że równie niepokojące są sygnały sugerujące znaczne spowolnienie lub zaniechanie strategicznie istotnych inwestycji, takich jak Port w Świnoujściu, budowa elektrowni jądrowych, modernizacja sił zbrojnych czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Zobacz także: Niebezpieczny incydent podczas protestu. Wjechał autem w protestujących rolników
Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Polityk odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów TVP, Polskiego Radia i PAP oraz rady nadzorcze.
Polonia w USA w liście otwartym zaznaczyła, że działania nowej władzy budzą poważne pytania dotyczące jej intencji i długoterminowego zaangażowania w wolność mediów.
Dramatyczne aresztowanie dwóch posłów opozycji w kontrowersyjnych okolicznościach oraz wątpliwe odwołanie Prokuratora Krajowego przez Prokuratora Generalnego budzą wątpliwości co do przestrzegania przez rząd litery prawa i zobowiązania do przywrócenia swojej władzy - czytamy.
“Żelazna miotła” Tuska
Zaniepokojenie budzi także proponowany zmieniony proces powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa. Te i inne rzekomo działania naprawcze podjęte przez nową administrację, dobre czy złe, niestety spowodowały powszechne zamieszanie polityczne i społeczne, głównie z powodu podejścia “żelaznej miotły” - pisze polonia.
Dalej czytamy, że równie niepokojące są sygnały sugerujące znaczne spowolnienie lub zaniechanie strategicznie istotnych inwestycji, takich jak Port w Świnoujściu, budowa elektrowni jądrowych, modernizacja sił zbrojnych czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Niepokojące są także przesłanki wskazujące, że kwestia reparacji od Niemiec, o które z zapałem zabiegała poprzednia władza, nie może być kontynuowana w podobny sposób. Dalsze niepokoje wywołuje ujawnienie “czarnej listy” Ministra Kultury, która zabrania finansowania konserwatywnych grup społeczeństwa obywatelskiego, do których należą Caritas Polska, Ordo Iuris, wydawnictwa konserwatywne i inne grupy katolickie - czytamy.
Polonia w Stanach Zjednoczonych zaznacza, że zdecydowanie chce i wyobraża sobie Polskę z “solidnymi instytucjami rządowymi i politycznymi, silną obroną narodową, odpornym społeczeństwem obywatelskim i zróżnicowaną infrastrukturą gospodarczą”.
Przytoczone powyżej działania stawiają jednak pod znakiem zapytania wizję przywództwa politycznego Polski, która musi być jasno określona i którą historia ostro oceni - czytamy.
Czytaj także: Czy Unia Europejska jest zgubą dla Polski? - debata z udziałem międzynarodowych gości
Polonia apeluje do nowej władzy
Polonia wezwała Premiera Tuska, Marszałka Sejmu Hołownię i Marszałka Senatu Kidawę-Błońską do współpracy z Prezydentem Dudą i władzami opozycji w celu “uzdrowienia obecnego podziału politycznego”. Chcą, aby wdrożone zostały odpowiednie rozwiązania problemów, które rzeczywiście dotykają Polaków.
Ponadto prosimy obecną władzę o kontynuację realizacji zaplanowanych projektów infrastrukturalnych, które wprowadzą Polskę w kolejny, niezwykle potrzebny etap rozwoju narodowego, gospodarczego i bezpieczeństwa - podsumowali.
Sygnatariuszem listu jest m.in. Wojciech Edward Jeśman, prezes Polsko Amerykańskiej Inicjatywy Strategicznej PASI.
Źródło: polishnews.com