Podatek od deszczówki 2023 - czyli opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Kogo dotyczy i kto musi zapłacić?

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Podatek od deszczówki, czyli opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, to obowiązek właścicieli przede wszystkim dużych nieruchomości. Zgodnie z prawem w 2023 roku podatek od deszczówki będzie ściągany z 5 ostatnich lat i to z odsetkami. Ile wynosi podatek od wody deszczowej? Kogo dotyczy? Zapowiadane są kontrole!

  • Od 2018 roku wbrew pozorom pewna grupa osób musi płacić daniny od deszczu.
  • Według przyjętego wówczas prawa właścicielom nieruchomości pod żadnym pozorem nie opłaca się układać kostki brukowej.
  • Kto natomiast musi płacić podatek od deszczówki oraz ile wynosi ta danina - polecamy się zapoznać z przepisami.

Podatek od deszczówki 2023 - kto musi płacić? 

O opłacie deszczowej, czyli podatku od deszczówki, stanowi ustawa Prawo wodne. Stan prawny nie zmienił się w istotny sposób od 2018 r. Zgodnie z art. 261 ust. 1 prawa wodnego:

  • opłatę za usługi wodne uiszcza się także za: zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m² robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Podatek od deszczówki dotyczy zatem właścicieli tych nieruchomości, których zbyt duża powierzchnia jest zabetonowana, uniemożliwiając tym samym retencję wody - nie wchłania odpowiedniej ilości wody deszczowej czy wód roztopowych. Dotyczy to zwłaszcza dużych terenów komercyjnych i handlowych, których nawierzchnia jest nieprzepuszczalna dla wody, wykończona kostką, asfaltem itp. Nawierzchnie tego typu obniżają poziom wód gruntowych, potęgując problem suszy. Obligatoryjna opłata deszczowa ma zachęcać właścicieli nieruchomości do budowania systemów retencyjnych i rezygnacji z betonozy.Wpływy z tytułu opłaty deszczowej zasilają głównie budżet Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które przeznacza je na walkę ze skutkami suszy. 10% podatku od deszczu trafia do urzędów gmin, które są zobowiązane do jego naliczania i pobierania. Znaczna część właścicieli firm nie zdaje sobie sprawy z konieczności jego opłacania. Również same gminy nie zawsze o tym wiedzą.

Bazując na informacjach z urzędów gminnych i miejskich, widzimy, że niewiedza na temat podatku od deszczówki wynika głównie z braków kadrowych oraz niejasnych procedur, w jaki sposób podstawa opodatkowania powinna być określana. Mając świadomość, jak wygląda kondycja finansowa gmin, oraz biorąc pod uwagę fakt, iż w 2023 r. zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązania będą ściągane za 5 ostatnich lat, możemy zakładać, że wkrótce właściwe organy zaczną się upominać o podatek wraz z należnymi odsetkami. Jest to więc dobry moment, aby przedsiębiorcy zweryfikowali wysokość należnej opłaty – komentuje Małgorzata Pałys, manager Działu podatków i opłat lokalnych w Ayming Polska.

Ile wynosi podatek od deszczówki?

Przypomnijmy, że opłatę deszczową muszą uiszczać właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m², ale tylko w przypadku, gdy jest ona w co najmniej 70% zabudowana oraz niepodłączona do kanalizacji. Roczne stawki zależą od tego, czy nieruchomość wyposażona jest w urządzenia do retencjonowania wody, i wynoszą maksymalnie od 10 gr do 1 zł za metr kwadratowy.

Podatek od deszczówki 2023

Prace nad nowelizacją przepisów zmieniających opłatę od deszczu trwają od 2020 roku. Sejm miał je przegłosować w 2022 roku, ale póki co rząd wycofał się z tej inicjatywy. Można jednak zakładać, że sprawa powróci jeszcze w 2023, a podatek nie tylko zauważalnie wzrośnie, ale obejmie też znacznie więcej firm, a nawet gospodarstwa domowe. Z szacunków rządu wynika, że będzie to nawet 20-krotnie większa liczba podatników niż dotychczas. Planuje się, aby podatkiem byli obciążeni wszyscy właściciele nieruchomości, których powierzchnia jest większa niż 600 m² o zabudowie co najmniej 50% powierzchni gruntu.

Czytaj więcej: Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Kiedy rząd zamierza otworzyć elektrownie i kto zajmie się jej postawieniem? Polska wyraźnie stawia na OZE

Jak uniknąć opłaty deszczowej?

Trzeba wiedzieć, że podatku deszczowego można uniknąć lub znacząco obniżyć jego wysokość poprzez montowanie urządzeń do retencjonowania wody, np. zbiorników na deszczówkę. Ważne jest również odpowiednie projektowanie przyszłych budynków i terenów wokół nich. Zagospodarowując przestrzeń, budując drogi, chodniki czy parkingi, powinno się stawiać na materiały przepuszczalne dla wody.

Źródło: muratorplus.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo