Parlament Ugandy przegłosował ustawę. Dożywocie i kara śmierci dla homoseksualistów

10
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

Parlament Ugandy przyjął nową ustawę dotyczącą homoseksualistów. Grozi im nawet kara śmierci.

  • Popierający ustawę twierdzą, że prawo jest konieczne, aby karać społeczność LGBT, która zagraża tradycyjnym wartościom i religii wschodnich Afrykańczyków.
  • Nowe prawo zabrania promowania homoseksualizmu i namawiania do niego.
  • Stany Zjednoczone ostrzegły Ugandę przed możliwymi reperkusjami gospodarczymi, jeśli nowe prawo wejdzie w życie.

To jedno z najostrzejszych na świecie przepisów wymierzonych przeciwko LGBTQ+. Parlament Ugandy przyjął we wtorek ustawę, która w niektórych przypadkach przewiduje karę śmierci, a w innych do 20 lat więzienia dla osób homoseksualnych.

W Ugandzie osoby LGBT już wcześniej były represjonowane, a stosunki między osobami tej samej płci były nielegalne i karane dożywotnim więzieniem. Popierający ustawę twierdzą, że prawo jest konieczne, aby karać społeczność LGBT, która zagraża tradycyjnym wartościom i religii wschodnich Afrykańczyków. 

Kara dożywocia za naruszenie prawa

Nowe prawo zabrania promowania homoseksualizmu i namawiania do niego. Oprócz tego, samo identyfikowanie się jako homoseksualista podlega karze. Przyjaciele, rodzina i członkowie społeczności mają też obowiązek zgłaszania władzom osób pozostających w homoseksualnych związkach. Stosunek między osobami tej samej płci karany będzie dożywociem. 

Jeden z działaczy na rzecz praw gejów oskarżył rząd, że wykorzystuje ustawę do odwracania uwagi opinii publicznej od niepowodzeń w rozwiązywaniu niektórych naglących problemów ekonomicznych.

Obrońca praw człowieka powiedział BBC, że debata wokół ustawy doprowadziła do obaw przed kolejnymi atakami na gejów.

Nasiliły się próby szantażu. Ludzie otrzymują telefony z groźbami, że„ jeśli nie dasz mi pieniędzy, zgłoszę, że jesteś gejem” - powiedział.

Istnieje duża szansa, że ustawa wejdzie w życie. Prezydent Yoweri Museveni, który ma ją podpisać wielokrotnie podkreślał swój negatywny stosunek do osób LGBT.

USA potępia prawo

Ustawa została potępiona zarówno przez brytyjskiego ministra ds. Afryki Andrew Mitchella, jak i sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Biały Dom ostrzegł Ugandę przed możliwymi reperkusjami gospodarczymi, jeśli nowe prawo wejdzie w życie.

Źródło: bbc.com, Twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
10
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo