Wspieraj wolne media

Papież Franciszek beatyfikuje rodzinę Ulmów - ponad 35 tys. wiernych w Markowej

1
0
2
Msza w Markowej
Msza w Markowej / PAP/Darek Delmanowicz

Papież Franciszek dokonał historycznej beatyfikacji rodziny Ulmów, pierwszej w historii rodziny ogłoszonej błogosławioną. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielanie schronienia Żydom w swoim domu na terenie Markowej, w Polsce. To wydarzenie stanowiło przełomowe wydarzenie w historii Kościoła katolickiego, które ukoronowało wieloletni proces beatyfikacyjny. Papież Franciszek wyraził nadzieję, że rodzina Ulmów będzie wzorem dla wszystkich ludzi w dążeniu do czynienia dobra i miłosierdzia wobec potrzebujących.

W uroczystej ceremonii beatyfikacyjnej na stadionie w Markowej na Podkarpaciu, kard. Marcello Semeraro odczytał po łacinie w imieniu papieża Franciszka List Apostolski, w którym Papież ogłosił rodzinę Ulmów, pierwszą w historii, błogosławioną. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci stali się wzorem miłosierdzia i odwagi, ponosząc tragiczną cenę za ukrywanie Żydów podczas okupacji nazistów w czasie II wojny światowej.

Heroiczne czyny w obliczu zagłady

24 marca 1944 roku, rodzina Ulmów została zadenuncjowana za ukrywanie Żydów i za swoje dobre serca. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie dokonali masakry w ich domu. Najpierw zginęli Żydzi, a następnie rodzina Ulmów. W masakrze zginęło łącznie 16 osób, w tym Wiktoria Ulma, która była w siódmym miesiącu ciąży. Ich heroiczną postawę docenił Papież Franciszek, ogłaszając ich błogosławionymi.

W liście apostolskim odczytanym podczas uroczystości, Papież Franciszek napisał: "Za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulmowie, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych."

Dziedzictwo rodziny Ulmów

Papież ogłosił również, że wspomnienie rodziny Ulmów będzie obchodzone co roku 7 lipca. To wydarzenie nie tylko uhonorowało ich męczeństwo, ale również przypomniało o okrutnych czasach II wojny światowej, gdy nienawiść i przemoc królowały.

Prezydent Andrzej Duda, obecny na uroczystości, podziękował Papieżowi Franciszkowi za wyniesienie rodziny Ulmów na ołtarze i podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla Polski oraz prawdy historycznej o czasach okupacji niemieckiej.

Wzór odwagi i miłosierdzia

Historia rodziny Ulmów jest symbolem odwagi i miłosierdzia w obliczu okrucieństwa wojny, a ich beatyfikacja stanowi hołd dla wszystkich, którzy ryzykowali swoje życie, aby ratować innych w czasach prześladowań.

Źródło: tvmn.pl, RMF24

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo