Wspieraj wolne media

Pałac Krasińskich będzie dostępny dla zwiedzających. Małachowski sfotografował obiekt przedpremierowo

0
4
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Albert Zawada

Od 21 maja Pałac Krasińskich (lub Pałac Rzeczypospolitej), po raz pierwszy w historii zostanie udostępniony zwiedzającym. Fotograf architektury Aleksander Małachowski podzielił się w mediach społecznościowych przedpremierowymi zdjęciami obiektu.

  • Obiekt oficjalnie zostanie udostępniony zwiedzającym 21 maja. Na uroczyste otwarcie Biblioteka Narodowa zaprasza o godz. 20:30.
  • Aleksander Małachowski: Pałac Krasińskich pierwotnie wybudowano pod koniec XVII wieku i był to jeden z najpiękniejszych wtedy magnackich pałaców w Warszawie.
  • Fotograf pokazał również zdjęcia pomieszczenia ze zbiorami z zabytkowej Biblioteki Wilanowskiej, założonej przez ród Potockich.
  • Zobacz także: TV Media Narodowe poszerzają nadawanie w Polsce! Zobacz gdzie można odebrać sygnał naszej stacji

Biblioteka Narodowa zakończyła ostatni etap modernizacji 300-letniego Pałacu Krasińskich. Obiekt oficjalnie zostanie udostępniony zwiedzającym 21 maja. Na uroczyste otwarcie Biblioteka Narodowa zaprasza o godz. 20:30.

Przedpremierowe fotografie

Fotograf architektury Aleksander Małachowski podzielił się na platformie X swoimi zdjęciami, jak sam zaznaczył: sfotografował budynek przedpremierowo. Napisał też trochę o historii obiektu.

Pałac Krasińskich pierwotnie wybudowano pod koniec XVII wieku i był to jeden z najpiękniejszych wtedy magnackich pałaców w Warszawie. Dwukrotnie był odbudowywany przez te wszystkie lata, najpierw po spłonięciu XVIII wieku, a potem zniszczeniach w trakcie II Wojny Światowej - napisał Małachowski.

Fotograf sesję rozpoczął od sfotografowania bogato zdobionych sufitów. 

Dosłownie leżałem z aparatem w różnych salach, aby uzyskać jak najbardziej szerokokątną perspektywę - napisał.

Zaznaczył, że jego uwagę przykuły wzory na drewnianej posadzce, sfotografował również klatkę schodową łączącą parter z pierwszym piętrem. Małachowski pokazał również zdjęcia pomieszczenia ze zbiorami z zabytkowej Biblioteki Wilanowskiej, założonej przez ród Potockich. 

Księgozbiory liczą sobie kilkaset lat, jak np. dokumenty Sejmu Czteroletniego, psałterz wilanowski z XIII wieku. To też będzie można podziwiać - zaznaczył.

Czytaj także: Zmiany klimatu. Polityka, ideologia, nauka, fakty

Uroczyste otwarcie

Na uroczyste otwarcie Biblioteka Narodowa zaprasza 21 maja o godzinie 20:30. Wydarzeniu będzie towarzyszyć uroczysty koncert w reżyserii Krzysztofa Materny. Na placu Krasińskich zabrzmi utwór Słowo, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka – na scenie będzie można zobaczyć Joannę Kulig, Jolantę Majchrzak, Justynę Schneider, Daniela Olbrychskiego, Marcina Przybylskiego, Olka Różanka, Tadeusza Woźniaka, Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonię Varsovię pod batutą Wojciecha Michniewskiego. Uroczystość poprowadzą dr Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski. Po zmroku fasada Pałacu stanie się tłem dla pokazu multimedialnego z muzyką Wojciecha Urbańskiego i udziałem Anny Dymnej, Jana Peszka oraz Wiktora Zborowskiego - czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.

 

Źródło: x.com, bn.org.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
4
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo