Wspieraj wolne media

PE przegłosował "dyrektywę budynkową". Ile mamy czasu na wymianę pieców?

0
0
0
Parlament Europejski
Parlament Europejski / Fot. PAP/EPA/Julien Warnand

Za zmianami mającymi zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w budownictwie zagłosowało 370 europosłów, przeciwko było 199, a 46 wstrzymało się od głosu

  • We wtorek Parlament Europejski przegłosował tzw. dyrektywę budynkową, która wymusza remonty i zobowiązuje do wycofania pieców na węgiel i gaz.
  • Teraz państwa członkowskie muszą przyjąć środki, które przyczynią się do dekarbonizacji systemów grzewczych i wycofywania paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu.
  • Politycy Prawa i Sprawiedliwości ostrzegają, że nowe przepisy będą skutkowały ogromnymi kosztami dla wszystkich obywateli.
  • Zobacz także: Rolnicy się nie poddają. Autostrada A2 blokowana do piątku. "To dopiero początek"

Dyrektywa budynkowa przegłosowana

Parlament Europejski przegłosował we wtorek nowelizację dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zwanej budynkową. Ma ona sprawić, że do 2030 r. znacznie zmniejszą się emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii w budownictwie. Do 2050 r. sektor ten ma stać się neutralny dla klimatu. Ma ona również doprowadzić do renowacji większej liczby budynków o najgorszych parametrach. Ponadto ma poprawić wymianę informacji na temat charakterystyki energetycznej.

Dyrektywa mówi, że w przypadku budynków mieszkalnych "państwa członkowskie muszą wprowadzić środki zapewniające zmniejszenie średniego poziomu zużywanej energii pierwotniej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20-22 proc. do 2035 roku".

Co dyrektywa budowlana oznacza w praktyce?

Do 2040 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały całkowicie wycofać się z używania paliw kopalnianych w ogrzewaniu i chłodzeniu. To za sprawą dyrektywy, która została przegłosowana dziś w Parlamencie Europejskim. Europoseł PiS Anna Zalewska wprost wyjaśnia, że dla Polaków oznacza ona "ubóstwo mieszkaniowe i energetyczne". Podobnego zdania jest była premier Beata Szydło, która swoje zdanie na temat skutków owej dyrektywy zamieściła na portalu X.

Dyrektywa dotycząca budynków została przegłosowana głosami 370 "za", 199 "przeciw". 46 europosłów wstrzymało się od głosu.

 

Źródło: businessinsider.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo