Organizatorzy ŚDM: Młodzi nie powinni jeść mięsa. Rolnicy: Wzywamy do usunięcia tej skrajnej i absurdalnej sugestii
Organizatorzy ŚDM w Lizbonie wezwali uczestników tego wydarzenia, aby zaprzestali jedzenia mięsa przez rok. Chodzi o zrekompensowanie śladu węglowego po podróży samolotem. Portugalscy rolnicy protestują.
- Zaprzestanie jedzenia produktów mięsnych przez młodych ma zrównoważyć emisje powstałe podczas podróży samolotem do i z Lizbony.
- W czwartek Konfederacja Rolników Portugalii (CAP) apel do młodzieży nazwała "absurdem".
- Rolnicy wezwali organizatorów ŚDM do usunięcia tej "skrajnej" sugestii.
- Zobacz także: Marsz Powstania Warszawskiego. Bąkiewicz: Chcemy pokazać, że ta historyczna polityka niemiecka jest fałszywa
Karta zwana “Podręcznikiem Pielgrzyma” zawiera wskazówki dla młodych katolików dotyczące działań na rzecz obniżenia zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze. Organizatorzy ŚDM wskazali, że młodzi, aby zrekompensować ślad węglowy po podróży samolotem do i z Lizbony, powinni… zaprzestać jedzenia mięsa przez rok.
Ostra reakcja rolników
Zalecenie nie pozostało bez echa, ponieważ w czwartek Konfederacja Rolników Portugalii (CAP) apel do młodzieży nazwała “absurdem”.
Rolnicy zarzucili organizatorom ŚDM unikanie debaty o rzeczywistych problemach dotyczących ochrony środowiska i kierowanie się argumentami “sprzecznymi z dowodami naukowymi i promocją zdrowia publicznego”.
CAP zaznaczyła, że sugerowanie, iż zaprzestanie jedzenia przez rok mięsa zrównoważy emisje powstałe podczas podróży samolotem, to “rażąca nieodpowiedzialność i niezrozumiałe”. Podkreślili, że to podporządkowanie się ideom ruchu animalistycznego, którego członkowie uważają, że życie zwierząt jest równie wartościowe jak życie człowieka.
CAP wzywa do wycofania się z zalecenia
Wzywamy publicznie organizatorów ŚDM do odpowiedzialnego działania i usunięcia tej skrajnej oraz absurdalnej sugestii, którą zawarto w dokumentach dla pielgrzymów - czytamy w oświadczeniu CAP opublikowanym na stronie internetowej organizacji.
Zrównoważony rozwój na ŚDM
W kwietniu ubiegłego roku z okazji obchodów Dnia Ziemi organizatorzy Światowych Dni Młodzieży weszli we współpracę z organizacjami, które odpowiadają za forsowanie idei tzw. zrównoważonego rozwoju. Ten układ oparto na swoistym dialogu pomiędzy encyklikami “Laudato si’” oraz “Fratelli tutti” i adhortacją “Christus vivit” papieża Franciszka a Agendą 2030 ONZ. Warto zaznaczyć, że treść Agendy jest sprzeczna z nauką Kościoła.
W Polsce temat ten nagłośnił publicysta Jan Pospieszalski. Zwrócił on uwagę m.in. na te elementy Agendy 2030, które nakierowane są na umacnianie tzw. zdrowia i praw reprodukcyjnych oraz na motywy związane z ideologię LGBTQ+.
Czytaj także: Pierwsza krucjata różańcowa dzieci i całych rodzin. "Polska i Polacy bardzo potrzebują dzisiaj tej modlitwy"
Poprzedzające ŚDM Dni w Diecezjach
Na terenie całej Portugalii rozpoczęły się Dni w Diecezjach, które poprzedzają ŚDM w Lizbonie. W wydarzeniach religijno-kulturowych będzie brało udział blisko 68 tys. młodych katolików.
Od 26 do 31 lipca 2023 r. odbędą się Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. W tym czasie pielgrzymów z całego świata przyjmie 17 portugalskich diecezji w tym dwie obejmujące tereny wyspowe - czytamy na stronie Światowych Dni Młodzieży.
Źródło: rmf24.pl, pch24.pl