Wspieraj wolne media

Orędzie polskich i ukraińskich biskupów z okazji 80. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Gądecki zaprasza do przebaczenia oraz do odkrywania prawdy

0
0
2
abp. Światosław Szewczuk i abp. Stanisław Gądecki
abp. Światosław Szewczuk i abp. Stanisław Gądecki / Fot. Twitter/KEP

W piątek ukraiński abp. greckokatolicki Światosław Szewczuk metropolita kijowsko-halicki i abp. Stanisław Gądecki przewodniczący Komisji Episkopatu Polski z okazji w 80. rocznicu ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu odczytali i podpisali orędzie.

  • Wielkimi krokami zbliża się 11. lipca, gdzie odbędą się centralne obchody 80. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu.
  • Z tej okazji polscy oraz ukraińscy biskupi sformułowali treść pojednawczego orędzia, który został odczytany w piątek.
  • Duchowni zwrócili w nim uwagę, że przebaczenie i pojednanie to nie to samo, lecz należy do nich dążyć w duchu prawdy.
  • Zobacz także: Morawiecki pojawił się na Ukrainie. Wkopał krzyż poświęcony ofiarom rzezi wołyńskiej

W piątek polscy i ukraińscy biskupi podpisali orędzie abp. większego Światosława Szewczuka metropolity kijowsko-halickiego, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i abp. Stanisława Gądeckiego metropolity poznańskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski z okazji w 80. rocznicu ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu.

W Orędziu biskupi z Polski i Ukrainy podkreślili, że pojednanie nie jest łatwym procesem.

Wymaga wzniesienia się ponad zwykłą miarę sprawiedliwości, zwłaszcza ze strony tego, który w większym stopniu – często w sposób uzasadniony,  czuje się ofiarą - czytamy w orędziu polskich i ukraińskich biskupów.

Najpierw należy jednak zauważyć, iż często osoby dążące do pokonania w sobie poczucia krzywdy, mylą przebaczenie z pojednaniem, tymczasem są to dwa różne, choć ściśle ze sobą połączone, doświadczenia. Przebaczenie uprzedza pojednanie. Przebaczenie ma charakter doświadczenia wewnętrznego. Dokonuje się ono w głębi serca i nie zależy od bliźniego. W pojednaniu natomiast konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron uwikłanych w konflikt. Może ono być budowane dopiero na wzajemnej wymianie przebaczenia. Pojednanie może być budowane tylko na prawdzie i sprawiedliwości - wyjaśnili biskupi.

Czytaj więcej: Obchody 80. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu w Nowogardzie. Organizatorzy zapraszają na mszę świętą oraz historyczny wykład. Poznaj gości specjalnych wydarzenia

Święty Jan Paweł II patronem polsko-ukraińskiego pojednania

W Orędziu przypomniano, że począwszy od 1987 roku zostało podjętych wiele wspólnych inicjatyw zmierzających do pojednania.

Po latach wspólnych działań biskupów polskich i ukraińskich obu obrządków na rzecz pojednania można dzisiaj powiedzieć, że na papierze zostało ono już osiągnięte. Nie spieramy się między sobą odnośnie do faktów z niedawnej przeszłości oraz ich oceny. W ostatnich tragicznych miesiącach zostało to przełożone na konkretne czyny wynikające z poczucia bliskości, także tej emocjonalnej, z naszymi braćmi w nieszczęściu. Miliony Polaków otwarły swoje domy i swoje serca dla uchodźców z Ukrainy - przypomnieli duchowni o setkach tysięcy ukraińskich uchodźców w Polsce.

Arcybiskupi przyznali w Orędziu, że patronem na drodze polsko-ukraińskiego pojednania jest św. Jan Paweł II.

Powinniśmy pamiętać o jego osobistej inicjatywie i osobistym patronacie nad początkiem tego procesu - zaznaczyli biskupi.

Wierzymy, że w tych trudnych dniach zapisujemy kolejne ważne karty w księdze pojednania tak, abyśmy potrafili ułożyć naszą wspólną przyszłość jak wolni z wolnymi i równi z równymi - podkreślili hierarchowie.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com, episkopat.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo