Oficjalny komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wiadomo już, kto zastąpi Wawrzyka. To były ambasador w wielu państwach
Zgodnie z informacjami podanymi w niedzielę przez tygodnik "Do Rzeczy", nowym wiceministrem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych został Jarosław Lindenberg.
- Jakiś czas temu z urzędu wiceministra spraw zagranicznych został odwołany Piotr Wawrzyk.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczyło wówczas tę decyzję, niedopełnieniem przez polityka określonych warunków.
- We wtorek minister Zbigniew Rau mianował na to stanowisko wieloletniego pracownika polskiej dyplomacji.
- Zobacz także: Zakończyło się spotkanie Kuleszy z Santosem. Jakie zapadły decyzje po kompromitacji z Albanią? Dziennikarze dotarli do pierwszych ustaleń
Zgodnie z informacjami podanymi w niedzielę przez tygodnik "Do Rzeczy", nowym wiceministrem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych został Jarosław Lindenberg.
Jarosław Lindenberg został nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nominację wręczył dziś minister Zbigniew Rau - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze/X.
Jarosław Lindenberg został nowym podsekretarzem stanu w 🇵🇱 Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Nominację wręczył dzisiaj min. @RauZbigniew.
Więcej informacji o wiceministrze w notce biograficznej ⤵️ https://t.co/LjCXH1lp2X — Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) September 12, 2023
O tym, że Piotra Wawrzyka zastąpi w MSZ właśnie Lindenberg. informują w swojej rubryce, w aktualnym wydaniu tygodnika "Do Rzeczy", Cezary Gmyz oraz Piotr Gociek. "Wawrzyka na stanowisku zastąpi Jarosław Lindenberg. Zwany w niektórych kręgach po prostu ambikiem. Ksywka wzięła się stąd, że kierował już tyloma placówkami, że może mówić: 'Z zawodu jestem ambasadorem'. W dodatku na wszystkich się sprawdził - czytamy.
Do kompetencji podsekretarza stanu należą sprawy parlamentarne, konsularne, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej
Czytaj więcej: Wysiadł z tramwaju z podpiętą kroplówką. Szokujące sceny w Krakowie
Kim jest Jarosław Lindenberg?
Urodzony w 1956 roku, absolwent studiów magisterskich i doktoranckich Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (magister filozofii – 1980, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii – 1985 r.).
W latach 1980-1990 pracownik naukowo-dydaktyczny Filii UW w Białymstoku (asystent, st. asystent) i Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie (adiunkt).
Od października roku 1990 pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 2002 r. do 2021 r. miał stopień ambasadora tytularnego w służbie zagranicznej. Był ambasadorem RP na Łotwie – i dodatkowo w Estonii – (1991-1996) oraz w Bułgarii (1998-2003), w Bośni i Hercegowinie (2018-2023), a także chargé d’affaires a.i w Czarnogórze (2007-2011). W MSZ pełnił m.in. funkcję zastępcy Dyrektora Gabinetu Ministra (1991), Dyrektora Sekretariatu Ministra (2006-2007) W latach 2012-2018 był zastępcą Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego (nadzorował sprawy przywilejów, immunitetów oraz nieruchomości dyplomatycznych). Do szczególnych osiągnięć w służbie zagranicznej należy zaliczyć założenie od podstaw trzech placówek dyplomatycznych RP — Ambasady w Rydze (1991), w Tallinie (1991) i w Podgoricy (2007), a jako zastępca Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego położył szczególny nacisk na wprowadzenie procedur wymuszających przestrzeganie polskiego prawa przez obcych dyplomatów (prawa pracy w stosunku do personelu miejscowego misji oraz wobec prywatnych pomocy domowych dyplomatów, a także prawa o ruchu drogowym).
Od końca lat 70. do końca lat 80. ubiegłego wieku, związany z opozycją demokratyczną. Z tego powodu był internowany w stanie wojennym. Ma nadany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych status osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com/x.com