Nowy prezydent Czech zadzownił do Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski prowadził rozmowy z nowym prezydentem Czech, podczas których poruszył kwestię bezpieczeństwa oraz aspiracji Ukrainy do przystąpienia do Unii Europejskiej. Kim jest nowy prezydent Czech?
Prezydenci odbyli rozmowę telefoniczną. Poinformowałem (prezydenta Pavla) o sytuacji na froncie i naszych potrzebach z zakresu bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy o dążeniu Ukrainy do Unii Europejskiej - napisał Zełenski na Twitterze.
Провів розмову з Президентом 🇨🇿 @prezidentpavel. Привітав з офіційним вступом на посаду. Поінформував про ситуацію на фронті, наші безпекові потреби. Говорили про рух 🇺🇦 до 🇪🇺. Домовилися й надалі активно взаємодіяти. Підтримка 🇨🇿 важлива для 🇺🇦 в боротьбі з агресією РФ!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 12, 2023
Zełenski podkreślił, że wsparcie Czech jest dla Ukrainy bardzo ważne w walce z agresją ze strony Federacji Rosyjskiej, a prezydent Pavel wezwał do zjednoczonego środkowoeuropejskiego głosu w pomaganiu Ukrainie w zwycięstwie.
Kim jest nowy prezydent?
Czwartek 9 marca br. był pierwszym dniem urzędowania nowego prezydenta Czech. Petr Pavel urodził się 1 listopada 1961 roku w miejscowości Planej na terenie byłej Czechosłowacji. Jako jeden z niewielu wysokich rangą czeskich oficerów posługiwał się płynnie językiem angielskim, co umożliwiło mu udział w różnych szkoleniach w brytyjskich i amerykańskich szkołach wojskowych. Wziął udział w misji pokojowej UNPROFOR na Bałkanach, a także pełnił funkcję oficera łącznikowego podczas tzw. drugiej wojny w Zatoce Perskiej.
Od 2012 roku Petr Pavel był szefem Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych. W 2015 roku objął stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO, co czyniło go drugą najważniejszą osobą w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zaraz po sekretarzu generalnym. Był pierwszym w historii NATO byłym żołnierzem Układu Warszawskiego, który osiągnął tak wysoką funkcję, a także najwyżej postawionym Czechem w organizacjach międzynarodowych od lat.
W 2018 roku Petr Pavel zakończył swoją 40-letnią karierę wojskową i powrócił do Czech, gdzie zajął się pracą naukową oraz współpracą z różnymi organizacjami pozarządowymi. W przeciwieństwie do byłego prezydenta Zemana, który popierał wzmocnienie relacji z Rosją i Chinami, Pavel wyrażał swoje poparcie dla zacieśnienia więzi z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i NATO.
Źródło: RMF24