Wspieraj wolne media

Nowoczesne technologie w gospodarstwach rolnych. Precyzja, kosmos, nauka, cyfryzacja - to potrzebuje obecne rolnictwo

1
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Nowoczesne technologie w gospodarstwach były tematem konferencji w Sokołach. Wielu przedstawicieli rolników, firm oraz rządu przedstawiało oferty oraz wskazywało na potrzebę rozwoju.

  • W Centrum Wystawienniczo-Targowym w Sokołach odbyła się konferencja rolnicza z udziałem przedstawicieli z branży oraz rządu.
  • Rolnicy wskazują na potrzebę rozwoju technologicznego, który umożliwi im lepsze zbiory.
  • Podczas konferencji poruszono również temat przydatności technologii kosmicznej, która wbrew pozorom ma wiele wspólnego z rolnictwem.

Precyzja to nie możliwość, a konieczność, by rolnictwo mogło się rozwijać na dużą skalę i było konkurencyjne. Precyzja to też w przypadku nowoczesnego rolnictwa słowo klucz. Dzięki współczesnym technologiom rolnicy mogą dokładnie rozplanować siew.

Rolnik dzisiaj wychodząc z rozsiewaczem musi dokładnie przeanalizować czy ta dawka z takiej ilości będzie mu się opłacała w kontekście plonu – mówił Wojciech Mojkowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Z najnowszymi technologiami  umożliwiającymi rolnictwo precyzyjne można było zapoznać się w Centrum Wystawienniczo-Targowym w Sokołach.

Czytaj więcej: Polskie rolnictwo w zapaści? Minister Henryk Kowalczyk zaproponował wspólne mediacje: "Nazwijmy to okrągłym stołem"

Precyzja w rolnictwie

Precyzja w stosowaniu nawozów się opłaca i jest przyjazna środowisku, dlatego rolnicy pamiętają aby mądrze stosować nawozy i środki ochronne dla roślin.  W tym celu zasięgają oni również po pomoc technologii, która tworzy i analizuje mapy gleby.

Nadmierne stosowanie nawozów i środków ochrony roślin daje nam pewną degradację gleby, przede wszystkim zwiększa koszty – stwierdził Andrzej Remisiewicz, przedsiębiorca rolny.

Zaprzęgamy systemy, które pomagają nam dokonywać analiz i tworzyć mapy, z jednej strony mapy zasobności gleby, z drugiej strony mapy plonów – mówił dr hab. Andrzej Borusiewicz, prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.

Precyzja w rolnictwie daje też możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy unijnych w ramach wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027.

Źródło: bialystok.tvp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo