Wspieraj wolne media

Stany Zjednoczone zaniepokojone sytuacją chrześcijan w Nikaragui. Możliwe są nowe sankcje. Jacobstein: "Jesteśmy gotowi użyć wszystkich narzędzi"

1
0
0
Prezydent Nikaragui Daniel Ortega
Prezydent Nikaragui Daniel Ortega / Fot. Youtube

W zeszłym roku w Nikaragui Prezydent Daniel Ortega wypędził z kraju 151 księży i 76 sióstr zakonnych. Prześladowania w tym kraju nie umknęły uwadze Stanów Zjednoczonych. Eric Jacobstein z Departamentu Stanu przedstawił stanowisko Waszyngtonu.

W zeszłym roku w Nikaragui Prezydent Daniel Ortega wypędził z kraju 151 księży i 76 sióstr zakonnych. Prześladowania w tym kraju nie umknęły uwadze Stanów Zjednoczonych. Eric Jacobstein z Departamentu Stanu zajmujący się sprawami Ameryki Środkowej podkreślił niedawno, że Waszyngton bacznie śledzi atak na wolność wyznania w tym kraju, szczególnie na ostatnie aresztowania duchownych w trakcie Bożego Narodzenia.

Jeśli duchowni aresztowani w okresie Bożego Narodzenia nie wyjdą na wolność, Stany Zjednoczone będą gotowe przyjąć kolejne środki nacisku. Zawsze jest możliwość dalszych sankcji na Nikaraguę - podkreślił Eric Jacobstein.

Jacobstein podkreślił, że takie działania tamtejszych władz, jak podważanie demokracji i niepokojące relacje z Rosją, są kolejnymi elementami, które utrzymują Stany Zjednoczone w czujności.

Jesteśmy gotowi użyć wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby stawić czoła trudnej sytuacji w Nikaragui - dodał pracownik Departamentu Stanu.

Ponadto nie wykluczył on złagodzenia sankcji oraz ich uchylenie w przypadku, gdy rząd Nikaragui uwolni wiezionych przez reżim Ortegi księży oraz inne osoby duchowne. 

Czytaj więcej: Korwin nie daje za wygraną i szykuje się na wybory do Parlamentu Europejskiego

Prześladowanie Kościoła w Nikaragui

Tylko w 2023 roku rządzący Nikaraguą reżim Daniela Ortegi i jego żony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazał powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym, wynika z danych przekazanych przez Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca - organizację zajmującą się obroną praw człowieka. To tylko jeden z przykładów wymierzonych w Kościół katolicki prześladowań.

Zdaniem obrońców praw człowieka, represje reżimu nikaraguańskiego, "dotykają wypełniania obowiązków kapłańskich w tych diecezjach, skąd pochodzą księża, wypędzeni z kraju i nie mogący do niego powrócić”.

Reżim Nikaragui dąży do kontrolowania wszystkiego, a w symbolice Kościoła katolickiego, w jego infrastrukturze, jego strukturach, hierarchii, widzi ryzyko i zagrożenie, dlatego chce go zniszczyć lub raczej uzurpować sobie działalność religijną - podkreślił Juan Carlos Arce z Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca.

Inną z form represji jest zakaz publicznego celebrowania uroczystości religijnych. Począwszy od lutego br. policja zabrania wynoszenia z kościołów na ulice wizerunków świętych, a pierwszym tego przejawem był zakaz odbywania procesji Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu i w Wielkim Tygodniu.

Z jednej strony możemy zauważyć, jak działania religijne są usuwane lub ograniczane tylko do wnętrza kościołów (…), z drugiej zaś państwo nikaraguańskie przejęło tego wydarzenia religijne jako działania ludowe - wskazał z kolei prawnik, Yader Valdivia.

Według Juana Carlosa Arce, Nikaragua obecnie przeżywa „największy w historii swego kraju atak na wiarę, na wolność wyrazu, organizowania się, czyli największy atak na prawa człowieka w historii naszej ojczyzny”. 

Źródło: dorzeczy.pl, ekai.pl, pch24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo