Niespodziewany ruch ze strony Sikorskiego. Przypomniał bardzo istotne porozumienie polsko-amerykańskie. Chodzi o roszczenia żydowskie
Ponad 60 lat temu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a komunistycznymi rządami Polski doszło do zawarcia porozumienia w sprawie odszkodowań dla amerykańskich obywateli za mienie znacjonalizowane przez komunistów.
- Ponad 60 lat temu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a komunistycznymi rządami Polski doszło do zawarcia porozumienia.
- Ówczesne komunistyczne władze wynegocjowały zrzeczenie się dalszych roszczeń Amerykanów wobec Polski.
- Chodzi tutaj między innymi o amerykańskich żydów i ich mienie.
- Zobacz także: Z prezentacji 3D obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" zniknęła postać św. Stanisława. "Dlaczego nikt się nie zorientował?"
Na początku lipca Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas pobytu w Warszawie poinformował, że rząd podjął decyzję o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej i nazistowskiej okupacji, chodzi o Dom Polsko-Niemiecki.
Premier Donald Tusk podkreślił z kolei, że “nie ma takiej sumy pieniędzy, która by zrównoważyła to, co stało się w czasie II wojny światowej”.
Pisowska minister Fotyga podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji, nasz rząd załatwia z Niemcami zadośćuczynienie. Morawiecki wpisał do KPO podatek od diesli, my załatwiliśmy z Komisją jego usunięcie. Zielony Ład, migranci, ukraińskie zboże – zawsze to samo - napisał na platformie X Tusk.
Oni psują, zrzucają na innych odpowiedzialność, tupią nóżkami i stroją patriotyczne miny, my naprawiamy, co się da. A niektórzy wciąż dają się na to nabierać - dodał.
Odszkodowania dla Amerykanów. Stany Zjednoczone zrzekły się roszczeń swoich obywateli
Ponad 60 lat temu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a komunistycznymi rządami Polski doszło do zawarcia porozumienia w sprawie odszkodowań dla amerykańskich obywateli za mienie znacjonalizowane przez komunistów.
16 VII 1960 w Waszyngtonie został zawarty Układ między PRL i Stanami Zjednoczonymi dotyczący odszkodowań dla obywateli USA za mienie znacjonalizowane przez komunistów. Pod umową podpisali się minister pełnomocny Stanisław Rączkowski oraz asystent sekretarza stanu Foy D. Kohler - przypomniało konto "Historia Dyplomacji", należące do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
16 VII 1960 w Waszyngtonie został zawarty Układ między PRL i Stanami Zjednoczonymi dotyczący odszkodowań dla obywateli USA za mienie znacjonalizowane przez komunistów. Pod umową podpisali się minister pełnomocny Stanisław Rączkowski oraz asystent sekretarza stanu Foy D. Kohler. pic.twitter.com/7qdpixunjE — Historia Dyplomacji (@HistDyplomacji) July 16, 2024
Jak podkreślił Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Polska zapłaciła wówczas 40 mln dolarów stronie amerykańskiej, a ta zrzekła się dalszych roszczeń wobec Polski włącznie z roszczeniami Amerykanów.
W zamian za wypłacone przez Polskę $40 mln strona amerykańska zobowiązała się do pokrycia wszelkich roszczeń obywateli USA do mienia pozostawionego w Polsce oraz, że - na wieki wieków - nie będzie podnosić kwestii restytucji w stosunkach dwustronnych - napisał minister Radosław Sikorski.
W zamian za wypłacone przez Polskę $40 mln strona amerykańska zobowiązała się do pokrycia wszelkich roszczeń obywateli USA do mienia pozostawionego w Polsce oraz, że - na wieki wieków - nie będzie podnosić kwestii restytucji w stosunkach dwustronnych.https://t.co/R0tGpZeSaO https://t.co/n4DyUIv4zb — Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) July 16, 2024
Warto przypomnieć, że pomimo tego dokumentu amerykański Senat próbował przeforsować ustawę Just Act/447 w sprawie roszczeń żydowskich wobec naszego państwa. Przypomnienie ze strony Sikorskiego o porozumieniu sprzed ponad 60 lat należy traktować jako niespodziankę.
Źródło: tvmn.pl, x.com