Wspieraj wolne media

Niemieckiemu miastu zaczyna brakować prądu. Podniesiono alarm

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Leszek Szymański

Władze Oranienburga już wystawiają odmowy odnośnie rejestracji kolejnych przyłączy domowych, pomp ciepła i stacji ładowania samochodów elektrycznych dla nowych gospodarstw domowych - podaje "ZDF".

Niemieckiemu miastu grozi blackout

W Oranienburgu mieszka prawie 48 tys. mieszkańców. W najbliższych kilku latach miasto może urosnąć nawet do 50 tysięcy, i to właśnie wzrost liczby mieszkańców stanowi największe zagrożenie dla sieci energetycznych w regionie.

Władze miasta już wystawiają odmowy odnośnie rejestracji kolejnych przyłączy domowych, pomp ciepła i stacji ładowania samochodów elektrycznych dla nowych gospodarstw domowych - podaje "ZDF".

Po nagłośnieniu sprawy przez publicznego nadawcę niemiecki operator sieci zapowiedział interwencję, ponieważ - jak tłumaczy - miasto nie może odmówić przyłączeń.

Operatorzy sieci muszą proaktywnie modernizować swoją sieć, aby zasadniczo zapobiec problemom związanym z brakiem przepustowości - powiedziała rzeczniczka Federalnej Agencji Sieci Marta Mituta.

Ze wstępnej oceny trudnej sytuacji energetycznej w niemieckim Oranienburgu wynika, że podczas planowania sieci doszło do błędnej oceny.

Przedsiębiorstwa miejskie miały zbyt późno zająć się rozbudową sieci energetycznej, a oprócz wyzwania, jakie stawia nadal rosnąca ilość pomp ciepła,  kluczowy jest też fakt, że do miasta przeniosło się wiele firm, które także znacząco zwiększyły zapotrzebowanie na energię. W sprawie uruchomiono specjalne dochodzenie.

Kłopoty z energią w Oranienburgu stały się już obiektem gorącej dyskusji w Niemczech. W rozmowie z "ZDFheute" należący do FDP ekspert ds. energetyki Michael Kruse przestrzegł, że Oranienburg nie będzie odosobnionym przypadkiem. Jego zdaniem podobnych sytuacji wkrótce będzie więcej. 

Ma to związek z szybko rozwijającym się rynkiem energii odnawialnej oraz zieloną transformacją w sytuacji, gdy dostosowywanie sieci energetycznych przebiega dużo wolniej. 



 

Źródło: interia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo