Wspieraj wolne media

Nie żyje Wanda Półtawska. Była przyjaciółką Jana Pawła II i więźniem obozu zagłady w Ravensbruck

0
0
0
Nie żyje Wanda Półtawska
Nie żyje Wanda Półtawska / Fot. Youtube

Zmarła Wanda Półtawska współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

Zmarła Wanda Półtawska, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Wanda Półtawska zmarła w nocy w swoim domu w Krakowie.

Informację tę przekazał w środę rzecznik kurii krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Dr Wanda Półtawska, potęga ducha Bożego, do końca kształtowała Polaków - uczniów i dorosłych w umiłowaniu Boga i Ojczyzny. Kochamy Ją, dla środowisk patriotycznych jest wzorem i autorytetem. Od dziś mamy w niej nową Patronkę w Niebie. Proszę, wstawiaj się za Polską. R.I.P. - napisała na Twitterze/X kurator oświaty Barbara Nowak. 

Czytaj więcej: Ostatnie dni rządu Prawa i Sprawiedliwości? Obrońcy życia alarmują o niebezpieczeństwie. Trwają prace nad przyjęciem bardziej liberalnego prawa aborcyjnego

Kim była ś.p. Wanda Półtawska?

Wanda Półtawska lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przyszła na świat 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego.

W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. Po wybuchu II wojny światowej działała konspiracyjnie, rozwoziła pocztę, broń, pieniądze.

17 lutego 1941 r. została aresztowana. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudomedycznym. Na krótko przed końcem wojny Półtawska została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.

Po wojnie studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie też uzyskała doktorat z psychiatrii. Angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego.

Źródło: tysol.pl, twitter.com/x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo