Wspieraj wolne media

Sukces polskiej dyplomacji. Koniec z kontrowersyjnymi wycieczkami z Izraela

5
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że polskie władze zawarły z Izraelem porozumienie. Odnosi się ono do izraelskich wycieczek grup młodzieżowych organizowanych do niemieckich obozów w Polsce.

  • Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że polskie władze zawarły z Izraelem porozumienie.
  • Zgodnie z ustaleniami zawartymi ze stroną izraelską, Warszawa zablokowała wycieczki grup młodzieżowych z uzbrojoną ochroną.
  • Polska jest gotowa również do zapewniania ochrony izraelskim wycieczkom, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

W połowie czerwca ubiegłego roku izraelski resort edukacji poinformował o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich, uzasadniając to tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży.

Polski resort dyplomacji podkreślił, że powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy. W ubiegłym tygodniu w ramach negocjacji między polskim a izraelskim rządem osiągnięto wstępne porozumienie ws. umowy o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

W środę do Polski przybędzie szef izraelskiego resortu dyplomacji Eli Cohen. Spotka się on w Warszawie z szefem polskiego resortu spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Wówczas ma dojść do podpisania umowy.

Czytaj więcej: Węgry blokują wspólne oświadczenie UE ws. nakazu aresztowania Putina

Sukces polskiego MSZ?

Marcin Przydacz potwierdził, że porozumienie zakłada, że ochroniarze z widoczną bronią nie będą towarzyszyć izraelskim wycieczkom.

Tak to porozumienie jest przewidziane, żeby rzeczywiście obecność z bronią izraelskich agentów ochrony nie powodowała pewnych niezdrowych emocji wokół tych wycieczek - powiedział Marcin Przydacz.

Podkreślił, że jeśli będzie potrzeba, to ochrona będzie zapewniana, ale będzie za nią odpowiadała strona polska. 

Chcemy budować pozytywny przekaz dla młodzieży izraelskiej, aby Polska kojarzyła się z miejscem, w którym jest bezpiecznie i spokojnie - dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Agenci służb ochrony izraelskiej z bronią, poruszający się po krakowskim Kazimierzu czy warszawskim Muranowie, mam nadzieję, przejdą już do historii. Teraz te wycieczki będą w sposób bezpieczny przeprowadzane, ale bez takich prowokacyjnych kroków - wyjaśnił.

Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdżała do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. Wyjazd ten od dawna uważany jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed wybuchem pandemii co roku brało w nim udział ok. 40 tys. izraelskich uczniów.

Źródło: rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
5
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo