Wspieraj wolne media

Litwa: Większość nauczycieli rosyjskiego zamierza się przekwalifikować

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Litewskie ministerstwo edukacji wezwało nauczycieli języka rosyjskiego, by się przekwalifikowali. Jak się okazało, większość z nich zamierza się w najbliższym czasie przekwalifikować.

  • Portal "zw.lt" poinformował, że w ostatniej ankiecie opracowanej przez litewski resort edukacji udział wzięło 375 nauczycieli uczących języka rosyjskiego.
  • Większość z nich tj. 250 zamierza w najbliższym czasie pozyskać dodatkowe kwalifikacje, aby móc nauczać innych przedmiotów.
  • Polskie ministerstwo edukacji nie zamierza ingerować w nauczanie języków obcych w naszych szkołach.

Portal "zw.lt" poinformował, że w ostatniej ankiecie opracowanej przez litewski resort edukacji udział wzięło 375 nauczycieli uczących języka rosyjskiego. Aż 250 nauczycieli wyraziło chęć zdobycia dodatkowych kwalifikacji umożliwiających im zmianę nauczanego przedmiotu.

Według ministerstwa, większość nauczycieli języka rosyjskiego chciałaby zdobyć kompetencje w zakresie umiejętności życiowych, pedagogiki specjalnej, niemieckiego, francuskiego, logopedii, litewskiego, angielskiego, etyki, specjalizacji wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.

Wśród tych, którzy nie chcą się przekwalifikować jest wielu takich, którzy twierdzą, że już mają kwalifikacje do nauki innego przedmiotu.

Czytaj więcej: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTORELACJA]

Polskie ministerstwo edukacji nie zamierza ingerować w wybór języków

W Polsce jak na razie nie mówi się o wycofaniu ze szkół języka rosyjskiego. Jest on obecnie wykładany w 2494 placówkach (25 przedszkoli, 1136 szkół podstawowych i 1333 szkoły ponadpodstawowe). Uczy go 2286 rusycystów.

O tym, jakie języki obce nowożytne są nauczane w przedszkolach i szkołach (jako pierwszy i jako drugi język obcy), decyduje dyrektor szkoły. MEiN nie zamierza ingerować w decyzje, które powinny być podejmowane lokalnie, z uwzględnieniem możliwości organizacyjnych i kadrowych - wytłumaczyła rzecznik ministerstwa edukacji i nauki Adrianna Całus-Polak.

Źródło: rp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo