Wspieraj wolne media

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Polska czci swoich bohaterów

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Luxetowiec/Wikimedia Commons

1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W wielu miejscach kraju odbywają się wydarzenia mające na celu upamiętnienie bohaterów walki o wolność Ojczyzny.

Dlaczego 1 marca czcimy "Wyklętych"?

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił Sejm RP 3 lutego 2011 roku. Oznacza to, że to święto państwowe obchodzimy już ponad 10 lat. Pamięć o polskich bohaterach ma oczywiście o wiele dłuższą historię. Dlaczego wybór padł na tę datę? Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Podobnie, jak to się działo w wielu innych przypadkach, komunistyczni zbrodniarze po zamordowaniu przywódców WiN ukryli ich ciała w nieznanym miejscu.

Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zbiegło się z okrągłą, 60. rocznicą zamordowania dowództwa WiN. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ws. tego święta państwowego, jest to wyraz hołdu "dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny ".

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Już wcześniej Sejm RP uznał "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski", podejmując stosowną uchwałę w 2001 roku.

Gdzie odbywają się uroczystości w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym"?

1 marca w wielu miejscach Polski odbędą się uroczystości upamiętniające "Żołnierzy Wyklętych". Część instytucji, jak IPN, wydarzenia poświęcone "Wyklętym" rozpoczęła już w lutym i będą one trwały także przez cały marzec. 

Dziś o 17:00 sprzed bramy byłego aresztu śledczego, przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest organizowany przez Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości, Straż Narodową i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Z kolei na warszawskiej Pradze-Północ obchody rozpoczęły się o 12.45 przy Szkole Podstawowej im. Rtm. Witolda Pileckiego przy ul. Sierakowskiego 9, skąd wyruszył przemarsz szlakiem miejsc kaźni "Żołnierzy Wyklętych". Uroczystości główne potrwają od 14:30.

Z kolei w Krakowie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęła Msza Św. w katedrze na Wawelu. Następnie przemarsz do parku Jordana i uroczystości z asystą wojskową w Galerii Wielkich Polaków. W Gdańsku o godzinie 17:00 na skwerze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku odbędzie się uroczysty Apel Pamięci. O 18:30 w kościele pw. św. Brygidy będzie miała miejsce Msza św. połączona z uroczystością odsłonięcia Serca dla „Inki”. Podobne uroczystości odbywają się w całej Polsce.

Źródło: IPN, Sejm.gov.pl, histmag.org

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo