Wspieraj wolne media

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dzisiaj obchodzimy 83. rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz

1
0
3
Ofiary niemieckiego nazizmu KL Auschwitz
Ofiary niemieckiego nazizmu KL Auschwitz / Fot. Youtube

Dzisiaj mijają 83 lata od momentu, kiedy do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport Polaków. 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

14 czerwca 1940 r. to dzień, w którym zaczął działać KL Auschwitz. Niemcy przywieźli do Oświęcimia 728 osób z więzienia w Tarnowie. Mijają 83 lata od momentu, kiedy do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport Polaków. 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Auschwitz był największym miejscem męczeństwa i zagłady II wojny światowej. Przyjmuje się, że niemiecki okupant zamordował w nim co najmniej 1 mln 100 tys. osób, głównie Żydów, ale również Polaków i przedstawicieli innych narodów.

 Zbrodniarze z Auschwitz zostali ukarani w niewielkim procencie. Najwięksi naczelnicy, osoby z zarządu, sadystyczni funkcjonariusze–większość z nich uniknęła jakiejkolwiek odpowiedzialności w Niemczech, byli wręcz chronieni - zaznaczył prof. Wojciech Polak.

Polacy byli pierwszymi więźniami Auschwitz, bo to dla nich utworzono obóz o czym przypomniał historyk prof. Wojciech Polak, wiceprzewodniczący kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Potem nastąpiły następne transporty. Byli to Polacy, którzy angażowali się w działalność konspiracyjną, próbowali uciekać do Polskich Sił Zbrojnych tworzonych we Francji, złapani w czasie łapanek, ale także działacze społeczni, urzędnicy, weterani Powstania Śląskiego czy Wielkopolskiego. Różni polscy patrioci trafiali do tego obozu. Od samego początku było to piekło na ziemi - wyjaśnił historyk.

Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz organizowane są dziś w Harmężach i Oświęcimiu.

Czytaj więcej: Poprawność polityczna niszczy na Zachodzie normalne życie. Bezprecedensowa sytuacja u Amerykanina. Amazon Echo zareagował na rzekomy rasizm i...zablokował cały dom

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych.

W 2006 r. Sejm ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, upamiętniając rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz. Natomiast w 2015 r. Izba w imię prawdy historycznej nadała świętu nową, precyzyjniejszą nazwę Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Sejm wezwał też w uchwale władze państwowe i samorządowe do podejmowania inicjatyw upamiętniających ofiary II wojny światowej, w szczególności niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i niemieckich nazistowskich obozów zagłady, oraz polski wkład w walkę z niemiecką ideologią narodowego socjalizmu

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo