Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dzisiaj obchodzimy 83. rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz
Dzisiaj mijają 83 lata od momentu, kiedy do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport Polaków. 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
- Dzisiaj obchodzimy 83. rocznicę pierwszego transportu więźniów do Auschwitz, czyli niemieckiego obozu zagłady.
- Warto przypomnieć, że 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady..
- Został on uchwalony przez Polski Sejm jeszcze w 2006 roku, a w 2015 roku sprecyzowano jego nazwę do obecnej.
- Zobacz także: Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Pojawiają się pierwszy kandydaci. Cenckiewicz w gronie ścisłych ulubieńców Prawa i Sprawiedliwości?
14 czerwca 1940 r. to dzień, w którym zaczął działać KL Auschwitz. Niemcy przywieźli do Oświęcimia 728 osób z więzienia w Tarnowie. Mijają 83 lata od momentu, kiedy do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport Polaków. 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Auschwitz był największym miejscem męczeństwa i zagłady II wojny światowej. Przyjmuje się, że niemiecki okupant zamordował w nim co najmniej 1 mln 100 tys. osób, głównie Żydów, ale również Polaków i przedstawicieli innych narodów.
Zbrodniarze z Auschwitz zostali ukarani w niewielkim procencie. Najwięksi naczelnicy, osoby z zarządu, sadystyczni funkcjonariusze–większość z nich uniknęła jakiejkolwiek odpowiedzialności w Niemczech, byli wręcz chronieni - zaznaczył prof. Wojciech Polak.
🇵🇱 Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oraz 8️⃣3️⃣. rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL #Auschwitz.
⚪️🔴Harmonogram uroczystości rocznicowych w @AuschwitzMuseum➡️ https://t.co/FNNWS8YI4A pic.twitter.com/zfGLm3RjXc — Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) June 14, 2023
Polacy byli pierwszymi więźniami Auschwitz, bo to dla nich utworzono obóz o czym przypomniał historyk prof. Wojciech Polak, wiceprzewodniczący kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Potem nastąpiły następne transporty. Byli to Polacy, którzy angażowali się w działalność konspiracyjną, próbowali uciekać do Polskich Sił Zbrojnych tworzonych we Francji, złapani w czasie łapanek, ale także działacze społeczni, urzędnicy, weterani Powstania Śląskiego czy Wielkopolskiego. Różni polscy patrioci trafiali do tego obozu. Od samego początku było to piekło na ziemi - wyjaśnił historyk.
Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz organizowane są dziś w Harmężach i Oświęcimiu.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych.
W 2006 r. Sejm ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, upamiętniając rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz. Natomiast w 2015 r. Izba w imię prawdy historycznej nadała świętu nową, precyzyjniejszą nazwę Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Sejm wezwał też w uchwale władze państwowe i samorządowe do podejmowania inicjatyw upamiętniających ofiary II wojny światowej, w szczególności niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i niemieckich nazistowskich obozów zagłady, oraz polski wkład w walkę z niemiecką ideologią narodowego socjalizmu
Źródło: radiomaryja.pl